Pražský magistrát šetří na kultuře. Bouří se literáti i divadelníci

Eric Drooker

Granty, kterými město podporuje kulturní dění, jsou předmětem sporů velmi často. Letošní rok ale přece jen zaráží zúčastněné o něco více – způsobem rozhodování i tím, které akce jsou nakonec omezeny.

Z divadelních scén nejhůře dopadly dvě – Divadlo v Řeznické a Divadlo Komedie. V posudku k Řeznické stojí, že „divadlo dlouhodobě ztrácí jedinečnost své programové nabídky, zmíněný eklektismus dramaturgie a provozní charakter divadla coby přiznané stagiony způsobuje absenci svébytné poetiky či tematizace jeho umělecké činnosti. Značný potenciál prostoru Divadla v Řeznické na pražské kulturní mapě zůstává nedostatečně využitý”, u Komedie zase komise soudí, že „přes proklamativní prohlášení vykazuje repertoár inscenačně průměrnou úroveň”.

Řeznická na webu uveřejnila petici, kterou zatím podepsalo téměř 600 lidí. Kritika se na komisi snesla i proto, že herečka Vilma Cibulková za jednu z rolí dostala letos cenu Thálie. Víceletým grantem nebylo podpořeno ani Divadlo Na Fidlovačce nebo Divadlo bez zábradlí.

Ještě podivnější je ale situace v literatuře, které byla udělena pouhá 2 procenta z celkové částky určené na kulturu. Proti tomu se vzápětí ohradily některé literární osobnosti otevřeným dopisem uveřejněným na webu iHNED.cz, v němž mj. stojí: „Třebaže chápeme, že z důvodu notifikace grantového systému není možné, aby se podpora literatury stala samostatnou grantovou kapitolou, považujeme za nezbytné, aby podpora literatury odpovídala významu bohatého a rozmanitého literárního života ve městě a literatura získala podstatně větší podíl z celkových grantů na kulturu, který by proporcionálně lépe odpovídal jejímu významu.” Dopis podepsali zástupci nakladatelství Triáda, Paseka, Meander, Labyrint nebo Akropolis, Klub pražských spisovatelů, Asociace spisovatelů a další.

Vzhledem k tomu, jaká odůvodnění grantová komise u jednotlivých žádostí uvádí, dalo by se očekávat, že celou věc posuzují odborníci. Bohužel právě literatura je důkazem toho, že tomu tak není. Josef Chuchma i Petr Bílek jsou novináři, nikoli odborníci na literaturu. Je zjevné, že zde mnohdy rozhodoval pouze subjektivní vkus. Peníze nedostane například Festival spisovatelů Praha, přestože díky němu v loňském roce navštívila Prahu Světlana Alexijevičová, která obdržela Nobelovu cenu za literaturu. Podle členů komise je ale „význam akce je za zenitem, rozpočet nedostatečně rozkrývá účelnost vynaložených prostředků”.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články