Pražský volební lídr za ANO Nacher je pěkný vykuk

Poslanec Patrik Nacher (ANO) (ČTK)

Poslanec Patrik Nacher (ANO) | FOTO: ČTK

V září se již poosmé konalo „Čtení ve vlaku“, svérázný literární festival, při němž spisovatelé čtou cestujícím. Akci organizuje pražská Vyšší škola kreativní komunikace organicky propojená se střední školou Michael. Byv zván, jsem se této akce několik let zúčastňoval. Arciže letos naposled! A to z níže popsaného důvodu.

Nesleduji příliš politiku a ani nejsem tak zběhlý v rozpoznávání tváří jako čínský sledovací systém, abych věděl, jak vypadá Patrik Nacher, poslanec za ANO, stávající opět kandidát a dokonce i lídr pražské volební kampaně. Nevšiml jsem si – mea culpa – že organizátor z něj za posledních několik ročníků Čtení ve vlaku vyrobil spisovatele a že jej přizval k účasti coby čtoucího autora. Pan Nacher píše cosi o ekonomii a finanční gramotnosti, nepochybně má však u organizátorů festivalu, respektive ve vedení školy svoje příznivce.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Leč neskončilo u pouhé účasti: na facebookovém profilu Čtení ve vlaku byla akce vydatně fotograficky i textově medializována. Nu ano – kreativní komunikace! Zejména se jedná o skupinovou fotku ze závěrečné akce v Luxoru na Hlavním nádraží v Praze, ale i o jiné fotografie, na nichž se lídr kampaně Nacher připletl k autorům.

Kromě fotek byl poslanci Nacherovi věnován obšírnější komentář než mnohým jiným, skutečným literárně tvůrčím osobám – než například Jiřímu Dědečkovi, Ivaně Myškové, Tomášovi Zmeškalovi. A nejen to. Jméno Patrik Nacher bylo v reportáži uvedeno takovým způsobem, aby na něj šlo kliknout a přeskočit ihned na volební masáž provozovanou tímto „anistou“ na FB profilu.

Facebook/Čtení ve vlaku (6. 10. 2021)

Poslanec Patrik Nacher (ANO) zneužil pro předvolební kampaň literární festival, Facebook/Čtení ve vlaku (6. 10. 2021)

Komplementárně také byly fotografie, na nichž se lídr volební kampaně za ANO spolu s dalšími spisovateli nechal ofotit, zahrnuty do jeho FB sebeprezentace a bezostyšně včleněny do reportáže z jeho předvolební kampaně onoho dne. (Byli jsme tedy spolu s dalšími literáty kandidátem za ANO frapantně zneužiti.) Je vlastností protagonistů hnutí ANO, v čele s jeho trestně stíhaným předsedou, že se dokážou leckam přifařit a lecjakou akci si přisvojit a využít pro sebe. Takže i současná česká literární sféra byla náležitě zužitkována.

Tisková konference Andreje Babiše a Viktora Orbána v Ústí nad Labem (29. 9. 2021) (ČTK/Hájek Ondřej)

Notabene ani na tom nezůstalo: společná fotografie účastníků s doprovodným komentářem odkazujícím na Nachera byla kýmsi zafinancována, tj. sponzorována tak, aby v tomto předvolebním čase vyskakovala jako reklama a poletovala ve virtuálním prostoru jako nějaký předvolební leták.

Hovořil jsem s organizátorkou festivalu, a ona mi slíbila, že fotografii a hlavně onen text s odkazem na poslance Nachera ze stránek festivalu vymaže, což se také posléze naštěstí stalo. Krom toho by měl fotografie ze svého FB vymazat i „anista“ Nacher, jenže příslušníci hnutí vedeného bezskrupulózním podvodníkem nemají žádný smysl pro slušnost.

Ještě dodávám, že za vzniklou situaci se nám škola a organizátoři venkoncem písemně omluvili. S tím, že na závěrečné akci si prý Nacherův fotograf pořídil společné fotografie se všemi autory a ty zřejmě publikoval na své FB stránce. Ano, je třeba si dát pozor nejen s kým, ale také kým jste fotografováni.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]