Přečtěte si článek, v němž ruské vládní noviny označily Babiše za zloděje, který okradl vlastní občany

RG: Babiše také tlačili k odchodu, ale on neodešel. (repro RG)

RG: Babiše také tlačili k odchodu, ale on neodešel. | FOTO: repro RG

Přinášíme překlad článku z webu Rossijskoj gazety (RG), který ostře napadl českého premiéra Andreje Babiše. Text je částí souhrnné komentované zprávy, která se věnuje ohlasům na dění v Bělorusku. Jelikož je vlastníkem tohoto listu a jeho webu ze 100 procent vláda Ruské federace, tak lze z textu usoudit, že ruské vládní kruhy trestají Babiše za výroky, jimiž český premiér podpořil běloruskou opozici. Ruský web RG.RU píše:

„Pokud jste si mysleli, že toto je fotografie ze shromáždění běloruské opozice z Minska, tak se mýlíte. Tato fotografie (z webu BBC) byla pořízena před rokem na demonstraci na Václavském náměstí v hlavním městě České republiky. 5. června 2019 vyšlo do ulic přes 100 tisíc lidí, kteří požadovali rezignaci českého předsedy vlády Andreje Babise. 9. června se ve 167 městech České republiky uskutečnily shromáždění proti hlavě české vlády. A 23. června se na prostranství Letenského parku sešlo více než 250 tisíc obyvatel republiky, aby donutili předsedu vlády k rezignaci. Podle českých médií to byla největší demonstrace od „sametové revoluce“ v roce 1989 (tehdy komunistický režim v Československu padl).

Babiš ukradl svým občanům desítky milionů eur. Demonstranti nesli plakáty, na nichž byl premiér zobrazen ve vězeňské uniformě za mřížemi. Ale šéf vlády a jeho příznivci argumentovali: organizátoři manipulují s protestujícími, „houpají lodí“ a obecně „kazí veřejné klima“.

Proč psát o těchto událostech v České republice tak podrobně? Ano, protože dnes se zloděj Babiš, který byl naprosto lhostejný k názoru lidí na shromážděních, zavázal učit ostatní, jak žít. „Evropská unie by měla inspirovat Bělorusko, aby se nebáli udělat sametovou revoluci z roku 1989,“ napsal Babiš na Twitteru.K pikatnosti situace přispívá skutečnost, že organizátor loňských shromáždění proti Babišovi, skupina Milion chvilek pro demokracii, obvinil předsedu vlády z překročení jeho pravomocí a nedemokratičnosti. Přitom Češi, kteří vyšli na shromáždění, drželi Babišovy portréty s výmluvným nápisem – „Jdi pryč“. Ale neodešel. Vše mu prošlo …“

Jedná se o tři odstavce z dlouhého materiálu, který ostře kritizuje západní státy za podporu běloruské opozice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]