Přečtěte si slova, která nesměl Horáček pronést na Václavském náměstí

Michal Horáček  (ČTK)

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Po Koncertu pro budoucnost, který proběhl v rámci oslav 17. listopadu na pražském Václavském náměstí, zůstává podivná pachuť. Pořadatelé totiž neumožnili vystoupit prezidentskému kandidátu Michalu Horáčkovi, přestože jeho protivníci prostor dostali.

Ani sám Horáček zprvu nedokázal pochopit, co se vlastně stalo. „Ptáte se mě, proč jsem včera nevystoupil na Václavském náměstí. Popravdě – nevím,“ řekl populární textař deníku FORUM 24. Pořadatelé akce si údajně nemysleli, že by dostatečně ztělesňoval hodnoty 17. listopadu.

Přestože organizátoři Horáčka na pódiu nechtěli, našel se člověk, který se snažil mu vystoupení zařídit. „Jeden z pozvaných na akci, původně charakterizovanou jako ,apolitickou‘, Marek Hilšer, v reakci na to organizátorům nabídl, že si čas vyměřený pro sebe rozdělí se mnou. S poukazem, že oproti ostatním řečníkům jsem byl jako jediný aktivním aktérem listopadových událostí,“ vysvětlil Horáček. Ani tak se na pódium nepodíval.

„Vážím si férovosti a cti. Demokratičtí pořadatelé to sice i tak odmítli, ale na čin pana Hilšera nezapomenu. Vždycky rád poděkuji těm, co si to zaslouží. A nejsem z těch, co kvílejí,“ zdůraznil jeden z favoritů v prezidentské volbě. „Nemám proč: Oslavil jsem 17. listopad radostně a šťastně. Mezi skvělými lidmi. Přišli a poslechli si, co jsem jim o tehdejších událostech vyprávěl během tříhodinové cesty Prahou,“ dodal.

Příspěvek Michala Horáčka, který nesměl přednést:

„Listopadové dny roku 89 jsou nevyčerpatelný pramen. Zdroj naší síly.

Žili jsme tenkrát v systému, který nám bránil svobodně žít. A měl tu být ,na věčné časy‘. A přece se zhroutil. 

Díky lidem, kteří uvěřili ve svou sílu. A začali jednat.

Ať je naděje prostupující ty listopadové dny opravdu nevyčerpatelná. Opřeme se o ní, kdykoli zapochybujeme.
Proto děkuji, že jste přišli. A že budete přicházet vždycky. A po vás vaše děti a pak děti jejich dětí.

Ať je Česká republika silnou zemí hrdých lidí.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]