Před 17 lety uprchl Kajínek z Mírova. Už je jasné, čemu se věnoval po propuštění

ČTK

Jiří Kajínek | FOTO: ČTK

Dnes je to přesně 17 let ode dne, kdy doživotně odsouzený Jiří Kajínek uprchl jako první člověk z věznice Mírov. Po pěti týdnech jej zatkla zásahová jednotka v pražském bytě manželky dalšího odsouzeného vraha Ludvíka Černého. Letos v květnu udělil Kajínkovi milost prezident Miloš Zeman.

29. října 2000 Kajínek přeřezal mříže své cely a po svázaných prostěradlech se v 18.20 spustil za zeď věznice na Mírově. Původně s ním měl uprchnout také další doživotně odsouzený vězeň Martin Vlasák, který byl u Kajínka ten den na návštěvě. Vlasák si ale útěk na poslední chvíli rozmyslel. Prchajícího Kajínka spatřil strážný, který nejprve útěk nahlásil, poté se pokusil vězně zastavit střelbou, ale minul. Ředitel mírovské věznice Milan Kohoutek byl kvůli útěku odvolán, jeden z dozorců později podmínečně odsouzen.

Kajínek po útěku přebýval v bytě Marie Černé, manželky orlického vraha Ludvíka Černého. Ten je jako jediný z gangu dodnes za mřížemi. Kajínka zadržel Útvar rychlého nasazení 8. prosince 2000. Kajínkovi se díky útěku podařilo upozornit na svůj případ. Několikrát se pokoušel neúspěšně o obnovu procesu. To se mu sice nezdařilo, 23. května letošního roku mu však prezident Miloš Zeman udělil milost se sedmiletou podmínkou.

Kajínek po propuštění připravoval pětidílný dokument Já, Kajínek, který uvede od 12. listopadu Prima. Má jít o subjektivní pohled samotného pravomocně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka. Producentem dokumentu je Petr Jákl, který režíroval celovečerní film Kajínek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner