Před 70 lety bolševici rozehnali a okradli 12 tisíc řeholnic. Z kláštěrů je nahnali do JZD a továren

Akce Ř a Akce K měly také kulturní ztráty. Co komunisté nerozkradli, to zničili. Vzácné knihovny, dokumenty a další předměty sváželi na hromady a dále likvidovali nebo nechali zničit.  (ustr.cz)

Akce Ř a Akce K měly také kulturní ztráty. Co komunisté nerozkradli, to zničili. Vzácné knihovny, dokumenty a další předměty sváželi na hromady a dále likvidovali nebo nechali zničit. | FOTO: ustr.cz

Dnes je to přesně 70 let od zahájení Akce Ř. Šlo o komunistickou represi, která měla za cíl totálně rozehnat řeholnice, poslat je do průmyslu a JZD a především rozkrást majetek řádů. A to se povedlo. Komunisté vystěhovali téměř 12 tisíc řeholnic z jejich domovů. Jejich majetek ukradli a z kláštěrů a řeholních domů postupně udělali JZD, národní výbory, kasárna, školky, a především domy nechali zcela zpustnout.

Komunistický útok na ženské řády začal 26. července 1950 a trval do 15. srpna. Druhou část realizovali estébáci v noci na 28. září. Komunisté tak navázali na Akci K, při které zlikvidovali mužské kláštery. Řeholníci však dopadli ještě hůře než ženy. Část z nich bolševici nejen vystěhovali a okradli, ale i mučili a věznili. Akce K a Akce Ř měly smutný následek také v likvidaci národního kulturního dědictví. Zmizely umělecké předměty a knihovny, byly zlikvidovány celé kláštery.

Komunisté po řeholnicích žádali, aby odešly do civilu a našly si zaměstnání. To jim moc nevyšlo. Jako výraz odporu řeholnice v nařízených zaměstnáních v zemědělství a továrnách nosily i nadále řádový oděv. Komunisté je chtěli zlomit, vyslýchali je, „politicky“ školili a ztrpčovali jim život i po vyhnání z klášterů. Také řádovým sestrám se nevyhnuly zinscenované procesy, které měly sloužit k zastrašení.

Akci Ř schválil ústřední výbor KSČ. Navrhl ji ministr národní obrany Alexej Čepička, který byl zetěm prezidenta Klementa Gottwalda.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com