Před 70 lety napsala královna Alžběta II. poslední dopis svému otci. Pak se její život naprosto změnil

Britská královna Alžběta II. a princ Philip (Profimedia)

Britská královna Alžběta II. a princ Philip | FOTO: Profimedia

Britský král Jiří VI. byl pro svou dceru Alžbětu vzorem. Současná panovnice ovšem rozhodně nepočítala s tím, že ho bude muset na trůnu nahradit již ve svých 25 letech. Navíc za velmi tragických okolností. Když Alžběta v roce 1952 usedala ke stolu, aby napsala svému otci dopis, netušila, že on už si ho nikdy nepřečte a místo toho jí její manžel oznámí tu nejhorší zprávu.

Před sedmdesáti lety trávila současná britská královna čas na cestě po Austrálii a Novém Zélandu. Když se s princem Philipem plánovaně zastavili v Keni, chtěla se Alžběta podělit o zážitky z návštěvy místního safari i se svým otcem. Proto mu 5. února 1952 napsala dopis. Jak informuje The Mirror, drobným a úhledným písmem králi popsala scénu se zvířaty, která pozorovala za svitu měsíce u napajedla pod hotelem Treetops.

(Týdeník FORUM)

Tento dopis byl ovšem poslední, který Alžběta svému otci napsala, on si ho navíc ani neměl možnost přečíst. Zhoršený zdravotní stav, který poznamenala především rakovina plic a arterioskleróza, byl totiž příčinou úmrtí Jiřího VI. den poté, co mu šťastná dcera list z Afriky odeslala. Král skonal ve spánku v Sandringhamu ve věku pouhých 56 let.

Zprávu o skonu panovníka se jako první od redaktora listu East African Standard dozvěděl tehdejší princeznin osobní tajemník Martin Charteris. Alžbětina dvorní dáma Pamela Mountbattenová vzpomíná ve svých pamětech Daughter of Empire (Dcera impéria) na podrobnosti: „Martin byl jako obvykle diskrétní a řekl asistentovi prince Philipa Mikeovi, že agentura Reuters oznamuje úmrtí otce naší ‚šéfky‘, a zeptal se, co víme.“

 „Když se Mike vzpamatoval, odpověděl, že nic netušíme,“ popisuje Mountbattenová.    „Charteris to pak šel říct Philipovi, který v gestu zoufalství zvedl noviny, aby si zakryl obličej, a řekl: ‚To bude taková rána,‘“ dodává.

Tragickou zprávu pak Alžbětě oznámil sám její manžel. Ten byl od té doby tím, kdo stál po královnině boku každého 6. února, v den výročí jejího nástupu na trůn. Královna obvykle slaví v soukromí v Sandringhamu, kde zemřel její otec, letos to pro ni bude spíše smutná chvíle. Poprvé s ní totiž nebude princ Philip. 

Královská rodina navíc zažívá nejkrušnější období novodobých dějin kvůli  sporům s princem Harrym i obvinění prince Andrewa ze zapletení do sexuálního skandálu. Půjde tedy spíš o oslavu pro občany Velké Británie, než že by 70 let na trůnu slavila sama královna Alžběta II. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]