Před dvěma lety Maláčová nechtěla překročit červenou linii Babišova střetu zájmů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)  (ČTK)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Je to těžké, když se dnes výroky každého politika dají snadno dohledat a pak se zjistí, že je všechno nějak jinak. Právě teď jeden takový výrok dobíhá ministryni Janu Maláčovou (ČSSD).

Skoro přesně před dvěma lety, 5. června 2019, jsme mohli na serveru iRozhlas.cz číst:

„Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí rozhodně nebere demonstrace, a v úterý už zcela zaplněné pražské Václavské náměstí, na lehkou váhu. Jenže další postup v případném premiérově střetu zájmů má svá pravidla. ‚Musí se to projednat, musí se to dobře vysvětlit, což je úkol zejména pro premiéra Andreje Babiše a hnutí ANO,‘ říká v Interview Plus Jana Maláčová. ‚Jakmile budeme mít konečný výsledek, tak podle toho, jaký bude, tak z toho taky musejí být vyvozeny důsledky,‘ dodává Maláčová.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Už v úterý se podle ní ČSSD v poslanecké sněmovně jasně vyjádřila. ‚Postavili jsme se k tomu čelem, auditorským nálezem by se měly zabývat nejen příslušné orgány, ale i Nejvyšší kontrolní úřad… Až budeme mít oficiální, konečnou zprávu Evropské komise, tak budeme postupovat tak, jak je to běžné.‘

Nálezy předběžné zprávy auditorů, podle které je premiér ve střetu zájmů, ‚jsou závažné a samozřejmě mě velmi znepokojují. Počkejme, ne ale na překlad z angličtiny, kterou všichni umíme. Tady je důležité vidět finální závěr, a ne jen návrh,‘ zopakovala.

Je nějaká ‚červená linie‘, přes kterou by sama Maláčová nebyla ochotna jít a odešla by i z vlády? ‚Kdyby se opravdu prokázalo, že premiér je ve střetu zájmů, tak by to, alespoň za sebe mohu říct, byla ta červená linie… Je to tak závažná věc, že by to bylo dál velmi složité a těžko udržitelné,‘ odpověděla.“

Takže teď už o střetu zájmů Andreje Babiše víme všechno potřebné. Jak to bude s tou nepřekročitelnou „červenou linií“? Asi jako se všemi červenými liniemi, které ČSSD s plnou rozhodností vyhlašovala jako nepřekročitelné. Nic nebude. Ono už je to celkem jedno.

Sociální demokraté si nemohou stěžovat, že by nebyli varováni: „Nechoďte do vlády s Babišem, zničí vás to.“ „Vyřešte si vztah k Miloši Zemanovi, který vás chce buď ovládnout, nebo zlikvidovat.“ Roky jsme to psali a s dostatečným předstihem. Nesetkalo se to s žádnou reakcí.

Ve zbývajícím čase do voleb může vedení skomírající ČSSD vymýšlet ještě další nepřekročitelné červené linie. Zatím všechny strana hrdě překročila. Nejspíš se ale blíží jedna linie, kterou už možná nepřekročí. To bude údivu. Je ale skutečně obtížné v sobě ohledně truchlivého konce tohoto útvaru vzbudit nějakou lítost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články