Před letištěm v Kábulu došlo k výbuchu. Informace o hrozícím útoku již předtím přicházely

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) (ČTK/AP Photo/Rahmat Gul)

Bojovníci Tálibánu v afghánském Kábulu (16. 8. 2021) | FOTO: ČTK/AP Photo/Rahmat Gul

Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby potvrdil, že před mezinárodním letištěm Hamída Karzáího v Kábulu došlo k výbuchu. Zprávu přinesla stanice CNN.

Kirby na twitteru napsal: “Můžeme potvrdit výbuch před kábulským letištěm. Počet obětí je v tuto chvíli nejasný. Další podrobnosti poskytneme, jakmile to bude možné.”

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Podle tří amerických představitelů došlo k výbuchu před kábulským letištěm u jedné ze vstupních bran a zřejmě se jednalo o sebevražedný útok. U brány byly davy Afghánců, kteří se snažili dostat na letiště. Jeden z amerických představitelů uvedl, že mezi Afghánci jsou zranění, ale zatím nejsou k dispozici žádné informace o amerických obětech.

Podle posledních zpráv po prvním výbuchu následoval ještě jeden a palba ze zbraní.

Představitel Tálibánu mezitím uvedl, že při útoku na kábulské letiště bylo zabito nejméně 11 lidí. Uvedl, že mezi nimi jsou i ženy a děti a že několik strážců Tálibánu bylo rovněž zraněno. Zprávu nebylo možno ověřit.

Afghánský server Tolo News informoval, že několik lidí zraněných při výbuchu u brány kábulského letiště bylo převezeno do místní nemocnice.

Afghánský novinář Bilal Sarwary, který byl před několika dny evakuován ze země, na twitteru napsal, že k výbuchu na kábulském letišti došlo v odpadním kanálu, kde byli shromážděni četní afghánští uprchlíci. Podle něj se v davu lidí odpálil sebevražedný atentátník a poté začal střílet druhý útočník. Informaci má, jak tvrdí, od očitých svědků a přátel.

Podle jednoho z představitelů Bílého domu byl o výbuchu před kábulským letištěm informován prezident Biden. Televize CNN již dříve informovala, že vážná a konkrétní teroristická hrozba ISIS-K zaměřená na davy lidí v okolí letiště brání evakuaci právě v době, kdy se blíží termín stažení, který prezident Biden stanovil na 31. srpna.

Nejvyšší americký diplomat v Kábulu, velvyslanec Ross Wilson, ve čtvrtek ještě před incidentem uvedl, že nemůže komentovat konkrétní informace o bezpečnostní hrozbě před branami kábulského letiště, na které bylo velvyslanectví upozorněno. Poznamenal ale, že hrozba “byla považována za věrohodnou, bezprostřední a přesvědčivou”.

Web stanice BBC po čtvrté hodině odpoledne sdělil: Zdroj z britského ministerstva obrany uvedl: “Nemáme žádné záznamy o obětech v britské armádě, ale je příliš brzy na to, abychom to mohli s jistotou říci.” Britští vojáci se v poslední době nacházejí na základně Abbey Gate na kábulském mezinárodním letišti Hamída Karzáího.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články