Před příměřím probíhaly ještě na Ukrajině prudké boje

Eric Drooker

Zdá se, že proruští separatisté zvolili novou taktiku, totiž obsadit co nejvíc území, než začalo v noci na neděli fungovat dojednané příměří.

Jednotky separatistů zahájily v sobotu ráno silný útok na armádní pozice u azovského přístavu Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny. Oznámily to obě bojující strany. Do bojů jsou nasazeny tanky a dělostřelectvo. Město Debalceve je stále pod palbou a hrozí mu naprosté zničení.

Separatisté podle serveru Cenzor u Mariupolu nasadili do bojů velké síly a snaží se vytlačit vládní jednotky od obce Šyrokyne, kterou armáda dobyla při nedávné ofenzivě.

Přístupy k Mariupolu brání ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, který zatím podle Kyjeva drží své pozice asi 15 až 20 kilometrů východně od města. Kritická je podle ukrajinských i ruských médií zůstává situace v železničním uzlu Debalceve, kde se z obklíčení marně snaží probít několik tisíc ukrajinských vojáků. Právě situace v této části fronty může rozhodnout o osudu nedělního příměří.

Debalcevská radnice vyslala v sobotu volání o pomoc, celé město hoří a hrozí mu zničení. Šéf městské policie Vjačeslav Abroskyn na Facebooku napsal, že povstalci ostřelují Debalceve ze všech zbraní. „Separatisté jsou odhodláni město zničit. Trvalému ostřelování jsou vystaveny obytné čtvrti, přímý zásah dostala městská policejní správa. Město je v plamenech.“

Podle ukrajinské armády vojáci všechny pozice v obklíčeném městě drží a útokům vzbouřenců odolávají.

Prokremelský server Hlas Ruska píše: „Domobranci samozvané Doněcké lidové republiky nehodlají pouštět ukrajinské jednotky z debalcevského kotle. Bylo jim nabídnuto vzdát se do zajetí. V sobotu to oznámil zástupce velitele oddílu Ministerstva obrany DLR Eduard Basurin. ‚Ostřelovat je nebudou, ale z kotle je nepustí. Promiňte, a proč bychom je měli pouštět? My jim poskytneme šanci, aby se mohli živí vzdát. Jsou to nepřátelé. Reální nepřátelé, kteří přišli do naší země,‘ cituje Basurina Doněcká tisková agentura. Basurin také zdůraznil, že domobranci se hodlají přísně řídit režimu přerušení palby, který začne v noci na neděli.“

Svět očekává  příměří s jistou skepsí a jak to dopadne se zřejmě uvidí během několika málo prvních dní, ne-li hodin.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]