Medailisté Ruského olympijského výboru z olympijských her v Tokiu jsou před setkáním s prezidentem Vladimirem Putinem sedm dní v karanténě. Zatímco někteří sportovci přijali období sebeizolace jako „dovolenou“, jiní se obávají, že nemožnost řádně trénovat během této doby může ovlivnit jejich výkony v nadcházejících soutěžích. Navíc setkání s Putinem již bylo o den odloženo.
Web Meduza.io, píše, že zpráva o povinné karanténě pro olympioniky se poprvé objevila 1. září, kdy o tom na svém instagramu napsala olympijská medailistka a sportovní gymnastka Angelina Melnikovová. Ruský ministr sportu Oleg Matycin hned den poté sdělil, že karanténou budou muset projít pouze zlatí medailisté. Nakonec vyšlo najevo, že do izolace museli i ostatní ocenění, a to na základně národního týmu v Novogorsku, i když za méně přísných podmínek. Původně bylo setkání s Putinem naplánováno na 10. září, ale už v době, když byli sportovci v karanténě, bylo setkání o den posunuto.
Podle zpravodajského webu Sports.ru jsou zlatí olympijští vítězové v karanténě v moskevském hotelu President, kde jsou uzavřeni každý ve svém pokoji. Sportovci v karanténě v Novogorsku se poté, co obdrželi dva negativní testy na koronavirus, mohou navštěvovat a procházet se po budově. Sdělila to dvojnásobná olympijská vítězka Vitalina Batasraškinová. Sportovní střelkyně také uvedla, že pobyt v hotelu President považuje za „dovolenou“.
Angelina Melnikovová si však stěžovala, že nucená karanténa narušuje její trénink na mistrovství světa ve sportovní gymnastice, které se má konat od 18. do 24. října.
„Pro dívky týden bez tréninku znamená, že jste téměř úplně z formy. Budeme se muset pokusit dát dohromady (na mistrovství světa) za měsíc. Nevím, co z toho vzejde. Takovou zkušenost jsem ještě neměla,“ napsala Melnikovová na instagram. Zároveň v rozhovoru pro Sports.ru zdůraznila, že setkání s prezidentem odmítnout nehodlá, a označila ho za „super akci“.
„Chápu, že karanténa je pro dobro věci, je to povinné opatření. Je jasné, že v určitých chvílích to může vypadat absurdně, ale… Když už to musí být, tak to musí být. Když půjdu a budu se zlobit, opatření se nezmění. V karanténě jsem našla klady. Zaprvé jsem se poprvé od olympiády dostatečně vyspala. Zadruhé jsem si udělala čas pro sebe,“ řekla Melnikovová.
Podle portálu Sports.ru někteří sportovci pozvání na setkání s prezidentem odmítli, protože se již účastní jiných soutěží. Jde například o ruské volejbalistky a házenkářky, ale i skokanku o tyči Anželiku Sidorovovou a skokanku do výšky Marii Lasistskeneovou. Potápěč Viktor Minibajev, který si z olympijských her v Tokiu přivezl bronzovou medaili, uvedl, že se setkání s prezidentem nezúčastní, protože ho „nezajímalo“. Považoval za důležitější vzít si po hrách dovolenou (šlo také o logistický problém, Minibajev byl na dovolené v zahraničí a nemohl se vrátit do Ruska před začátkem karantény).
O tom, že lidé musí před setkáním s Vladimirem Putinem podstoupit karanténu, poprvé informoval investigativní server Proekt v září 2020. V březnu 2021 ruský servis BBC odhalil, že Putinova administrativa vynaložila miliardy rublů na systém karantény pro osoby, které měly přijít do kontaktu s prezidentem. Přibližně ve stejné době dostal Putin první dávku ruské vakcíny „Sputnik V“, úřady však nadále izolovaly osoby, které se s ním měly setkat. V červenci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vysvětlil, že pro hlavu státu byla přijata „zvláštní bezpečnostní opatření“.
Putin 9. září jednal v Moskvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Neobjevily se ale žádné zprávy o tom, že by Lukašenko musel před setkáním projít karanténou.