Před poslaneckou sněmovnou demonstruje zhruba 300 lidí proti schválení novely pandemického zákona. Podporovatelé iniciativy Chcípl PES k dolní komoře parlamentu donesli šibenici s oprátkou a výhružným nápisem „všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“. Situaci na místě monitorují policisté, proti účastníkům však zatím nijak nezasáhli.
Odpůrci protiepidemických opatření se objevili před budovou poslanecké sněmovny na Malostranském náměstí v devět hodin ráno. Demonstranti mají transparenty s nápisy nebo české vlajky. Účastníci na místo donesli také šibenici, kterou si policie natočila, ale nijak více nezasahovala.
„Vážená policie, toto už jsou nebezpečné projevy extremismu, kterým byste neměli nečinně přihlížet,“ kritizuje na twitteru nečinnost policistů například Miroslav Kalousek (TOP 09). „Vyhrožovat šibenicí je odporný hyenismus. A nezáleží, jestli je takto vyhrožováno politikovi, nebo komukoliv jinému. Každý má samozřejmě právo vyjádřit svůj názor, ale výhrůžka není vyjádřením názoru. Do normální slušné společnosti toto nepatří,“ napsal na sociální síti senátor Zdeněk Hraba (STAN).
Vyhrožovat šibenicí je odporný hyenismus.
A nezáleží, jestli je takto vyhrožováno politikovi, nebo komukoliv jinému.
Každý má samozřejmě právo vyjádřit svůj názor, ale výhrůžka není vyjádřením názoru. Do normální slušné společnosti toto nepatří. pic.twitter.com/MxcdkkhY9m
— Zdeněk Hraba (@hraba_z) January 25, 2022
„Říká se, že politika je o symbolech… Ty by ale nikdy neměly být zneužívány! Takže stejně, jak bylo hloupé a neuctivé používat židovskou hvězdu jako symbol neočkovaných, a tím urážet oběti nacismu. Stejně tak ubohá je ta dnešní šibenice před sněmovnou urážející oběti komunismu!“ reagoval také europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
Protest se má konat po celou dobu jednání dolní komory. Ta zřejmě omezí časovou platnost části pandemického zákona o vydávání mimořádných opatření pro boj s koronavirem. Její platnost by mohla ohraničit do konce letošního listopadu.
Úpravu vládní novely dnes doporučil plénu zdravotnický výbor na návrh předsedy Bohuslava Svobody (ODS). Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s pozměňovacím návrhem souhlasil. Sněmovna by měla předlohu projednat odpoledne, zrychleně ve stavu legislativní nouze.
Válek připomněl, že ministerstvo původně navrhovalo prodloužení platnosti části zákona o vydávání restrikcí do konce srpna příštího roku. Vláda ale rozhodla, že ji časově omezovat nebude. Nynější znění zákona předpokládá, že platnost těchto ustanovení skončí 28. února.
Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.
Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem bez rozhodnutí i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Takový postup zpochybňovali členové výboru za opoziční ANO a SPD, kteří závěrečný návrh usnesení zdravotnického výboru v hlasování nepodpořili. Výbor mimo jiné doporučil plénu, aby předlohu projednalo do dnešních 19 hodin.
Opatření budou moci podle novely vydávat pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra. Cílem je podle zdůvodnění to, aby mohla být „zachována akceschopnost bezpečnostních složek“.
Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se moci týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřady budou moci podle pandemického zákona regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy, a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.
Opatření budou moci omezit provoz vnitřních a venkovních sportovišť, ale také výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Regulace se bude moci týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby a o kosmetiku. Úplný zákaz provozu by mohl hrozit hudebním, tanečním a herním klubům, diskotékám a hernám a kasinům.
Na základě pandemického zákona bude moci ministerstvo nařídit takzvanou samoizolaci lidem, kteří se vracejí ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy koronavirem. Bude moct stanovit povinnost vyplňování příjezdového formuláře.