Před svými útoky na novinářku Veselý urážel i režiséra Feniče. V Radě ČT nemá tento nenávistný člověk co pohledávat

Lubomír Xaver Veselý  (repro YouTube)

Lubomír Xaver Veselý | FOTO: repro YouTube

Vulgární výpad nově zvoleného člena Rady České televize Lubomíra Veselého proti redaktorce deníku FORUM 24 Johaně Hovorkové není první jednání tohoto druhu, k němuž se Veselý v mediálním prostoru snížil. Podobně nenávistně se už loni utrhoval na filmového režiséra Fera Feniče.

Moderátor Luboš Veselý ve streamu Xaver živě, jak je patrné z následující ukázky na Twitteru, na adresu filmového režiséra, scenáristy a producenta Fera Feniče vyslovil několik příkrých odsudků a vulgárních nadávek.

Stránka ze serveru Sputnik (repro)

Veselý se rozezlil nad Feničovou poznámkou, kterou učinil v rozhovoru pro pořad Prostor X loni v březnu. Původem slovenský filmař tam po předchozí omluvě na vysvětlenou ke svému zklamání z Čechů poznamenal, že vzdělaný národ si „nezvolí prezidentem počurávajícího se staříka“. Fenič, který takto bez obalu nazval známku společensky svízelné nehody, zachycenou na fotografiích s Milošem Zemanem, věcně upozornil na upadající kondici muže v úřadu prezidenta.

Stát se podobná choulostivá příhoda kterémukoli řadovému důchodci, společenské zvyklosti velí věc přejít. Na prezidenta se ovšem žádný takový pardon na domácí scéně nemůže vztahovat. Nemá-li totiž sám soudnost potřebnou k tomu, aby se odebral na aktivní odpočinek, nezbývá, než aby jej na jeho dosažené limity upozorňovali občané, a to pokud možno dřív, než by se situace opakovala na zahraniční cestě, během různých ceremonií či před světovými státníky.

Veřejný zájem tu tedy nade vší pochybnost převyšuje nárok „státníka“ na ochranu jeho osobnosti. To ale Veselý nenahlédl, rozezlil se a Feniče zasypal urážkami.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Veselého výstup byl neomluvitelný už z podstaty toho, že šlo o pusté vulgární nadávky a samoúčelné odsudky, jimiž si možná ulevoval od nahromaděné zlosti, rozhodně jimi ale nepostihoval žádné Feničovy skutky. U Veselého je to o to větší problém, že tento nenávistný model chování naráží na nároky kladené na osoby radních České televize. Prozrazuje to už letmý pohled na Kodex České televize. „Pracovníci, kteří se podílejí na vysílání veřejné služby, musejí splňovat vedle odborných požadavků také požadavky mravní. Odpovědnost jedinců, kteří oslovují statisíce lidí, je mimořádná…,“ stojí v Kodexu, který Rada ČT předkládá Poslanecké sněmovně.

Lubomír Veselý dal svými výpady jasně najevo, že nemůže kontrolovat médium veřejné služby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner