Před náporem uprchlíků nás zřejmě bude chránit i armáda

Eric Drooker

Pokud by došlo k situaci, při které by nápor migrantů na našich hranicích překročil mez, kterou by zvládala policie, nasadilo by Česko k ochraně armádu. Podle ministerstva vnitra může vláda k plnění úkolů policie povolat i příslušníky vězeňské služby nebo celní správy. Příslušné plány nasazení jsou podle ministerstva připraveny.

Kapacity policie nevyhovují
Pro zintenzivnění kontrol, které v posledních dnech probíhají na území České republiky, bude podle ministerstva vnitra nutné nasadit více mužů. “Policie zvýšila kontroly a zesílila opatření v krajích, které sousedí s Rakouskem. Kapacity policie však mají své limity,” tlumočila dnes na dotaz ČTK slova ministra vnitra Milana Chovance jeho mluvčí Petra Kučerová. “Při dlouhodobém nasazení či při velkém náporu bude potřeba zapojit i další složky,” dodala.

Ministerstvo kolem nasazení vojáků mlží
Jak konkrétně by ovšem nasazení záložních zdrojů probíhalo, nechce ministerstvo dopředu prozrazovat. “Konkrétní plány máme připraveny. Detaily ovšem nejsou určeny ke zveřejnění. Vláda může povolat k plnění úkolů policie vojáky v činné službě a příslušníky vězeňské služby nebo celní správy,” doplnila Kučerová.
Kvůli opatřením proti nelegální migraci a bezpečnostní situaci v Česku po pátečních útocích ve Francii a Tunisku se v neděli sejde předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Počet migrantů se ztrojnásobil
Česká republika posílila kontroly zaměřené na odhalování nelegálních běženců od minulého čtvrtka, policie se soustřeďuje na vlaky a silnice hlavně na jihu Čech a Moravy a na Vysočině. V posledních dvou týdnech byl počet odhalených migrantů zhruba trojnásobný oproti tomu, co bylo předtím obvyklé. Evropská unie nyní čelí zvýšenému přílivu migrantů zejména přes Itálii a Řecko, kteří často směřují dál na sever.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články