Předčasnému rozvolnění a ztrátám se asi nevyhneme. Očkujme a potírejme lži

(Adobestock)

FOTO: Adobestock

Co říkám na současné rozvolňování? Tak tedy, nadšený z něho nejsem. Něco jiného je, když se rozvolňuje v zemi, kde mají proočkovanost kolem 80 procent a mezi seniory vysoko nad 90 procent, a něco jiného v zemi, kde je proočkovanost 65 procent.

Je asi pravda, že omikronem, či nějakou z příštích variant se nakazíme časem nejspíš všichni, ať už jsme nemoc či očkování v minulosti absolvovali, nebo ne. Je ovšem velký rozdíl, zda se nakazíme „ve špičce“, kdy nemocnice přestávají stíhat, nebo později, kdy už navíc bude k dispozici lék paxlovid, který dokáže v 90 procentech případů zvrátit nepříznivý průběh nemoci. V normálně fungujících zemích navíc platí, že s každým týdnem, o který se podaří odsunout nástup epidemie, se zvýší procento osob s dokončeným očkováním.

V postkomunistických zemích, a tedy ani v Česku, se tahle výhoda bohužel neuplatní – lidé se téměř přestali očkovat. Viníkem je stát, který hodil ohrožené lidi přes palubu a zcela rezignoval na potřebu je proočkovat. Podmínky očkování už od začátku nastavil tak, že senior na vesnici, pokud nemá hodné a osvícené příbuzné, v podstatě nemá šanci se k vakcíně dostat. Zároveň stát zcela zanedbal informační kampaň ohledně covidu a očkování a úplně zde vy­klidil pole různým dezinformátorům. Po roce tak velká část seniorů o očkování, které by jim mohlo zachránit život či zdraví, nejeví zájem, protože uvěřili lžím a bludům šířeným různými antivaxery.

Tuto chybu má sice na svědomí minulá vláda, dosavadní chování té nové i složení poradního orgánu ministra zdravotnictví však ukazují, že nová vláda bude v tomto směru nejspíš ještě horší. Babiš s chybějící slezinou se alespoň bál o svůj život, a možná i o životy těch hloupějších seniorů tvořících v posledních letech těžiště jeho voličské základny. Čeho se bojí nová vláda, nevím. Hlasité menšiny křik­lounů, nebo ztráty obliby či tolerance velmi početné skupiny „slušných lidí“, kteří na rozdíl od křiklounů zatím nechtějí nikoho věšet, zato však chtěli nejpozději včera „normálně žít“. Tedy přestat se omezovat kvůli nějakým neznámým důchodcům „co by umřeli za pár let tak jako tak“.

<h3…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články