Předělávání gayů pochybnou terapií má v Británii skončit. Čína zase zkouší elektrošoky

(koláž F24)

FOTO: koláž F24

Kontroverzní plán na terapii gayů by měl být v rámci vládního plánu na zlepšení života homosexuálů a transsexuálů ve Velké Británii zakázán.

Celostátní průzkum 108 tisíc členů LGBT komunit naznačuje, že dvě procenta z nich prodělala tuto praxi a dalším pěti procentům byla nabídnuta. Rovněž se zjistilo, že více než dvě třetiny LGBT osob se vyhýbají tomu, aby se držely za ruce na veřejnosti, a to z obavy z negativních reakcí.

Premiérka se vyslovila, že nikdo „by nikdy neměl skrývat, kým je“.
V reakci na průzkum byl vytvořen 75-ti bodový plán na zlepšení života LGBT osob a to ve výši 4,5 milionů liber. Zahrnuje plány na zavedení národního zdravotního poradce pro LGBT, řešení diskriminace, zlepšení reakce na zločiny z nenávisti a zlepšení rozmanitosti ve vzdělávacích institucích.

Charitativní organizace Stonewall sděluje, že stále existují ve společnosti místa, kde komunita LGBT není v bezpečí.

Součástí plánu je také „zvážit všechny legislativní a nelegislativní možnosti zakázat nebo propagovat nabízení nebo provádění konverzní terapie“.

Ministryně spravedlnosti Penny Mordauntová řekla pro program BBC Radio 4: „Je to velmi extrémní takzvaná terapie, která se snaží vyléčit někoho z toho, že je gay – samozřejmě nemůžete někoho vyléčit z toho, že je gay. Její nejextrémnější podobou může být až „nápravné“ znásilnění. To se velmi odlišuje od psychologických služeb a poradenství. Je to dost nepříjemná záležitost, jak jsme zjistili a ukazuje se, že je třeba udělat další kroky.“

Řekla, že vláda konzultuje nejlepší způsob provedení zákazu a dodala, že „tato odporná praxe musí skončit“.

Jayne Ozanneová, členka generálního synodu anglikánské církve, uvedla pro BBC: „Prošla jsem tím, protože jsem věřila – jako mnoho jiných lidí – že být gayem je hříšné.“

Říká, že tato „terapie“ způsobuje značné škody a v jejím důsledku mnoho mladých lidí trpí duševními problémy, sebepoškozováním a sebevražednými tendencemi, protože cítí vinu, když terapie nefunguje.

Lékařka Louise Theodosiou z Royal College of Psychiatrists, uvádí, že neexistují žádné důkazy, které by tuto terapii podporovaly a že „sexualita a genderové ID“ je prostě součástí lidské přirozenosti.

Stoupenci podobné terapie existují v různých zemích a jejich motivace bývají často náboženské. Často jsou takové aktivity navázány na konzervativní politické kruhy. Pozitivní výsledky nejsou příliš patrné. Odborníci uvádějí, že terapie může mít smysl, když si klade realistické cíle a takovými není snaha o změnu orientace, ať už by byla nejen vrozená, ale také získaná. Z různých důvodů někdo svou homosexuální orientaci hodlá nadále skrývat, třeba kvůli své veřejné angažovanosti nebo rodině. Pak někdy lze tomuto člověku pomoci se ve své situaci orientovat a zachovat se podle ní, aniž by byl „přeměněn“.

Na Západě ale ještě nejsme tak daleko jako v Číně. Loni v listopadu vydala organizace Human Rights Watch (HRW) šokující zprávu, která podrobně popisuje záležitosti kolem „gay konverzí“ v Číně.
Věrohodné informace odhalují, že státní nemocnice používají přístroje vyvolávající elektrické šoky a podávají se tam léky, které mají převést homosexuály zpět k nějaké formě „normality“. Praxe je v Číně veřejným tajemstvím. Většina homosexuálů je svými rodinami nucena odejít do nemocnice, protože tamní kultura považuje homosexualitu za léčitelnou chorobu. V roce 2015 vláda schválila výzkumný tým na univerzitě v Chang-čou, aby studoval účinky vstříknutí oxytocinu do nosu homosexuálních mužů, aby se zjistilo, jak ovlivňuje jejich sexuální orientaci. O zavedené nějaké léčebné praxe se zatím nemluví, ale potřít homosexualitu by se třeba jednou mohlo hodit, protože kvůli politice jednoho dítěte, kterou režim slavně zavedl a zase opouští, se země dostala do demografických problémů.

(Za použití materiálu BBC a webu foursprout.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]