Předpověď číslo 1: Trump zasáhne v Íránu

Eric Drooker

Jak vás deník Svobodné fórum informoval v listopadu 2016, prezident Spojených států Donald Trump (pravicová Republikánská strana) je tvrdým odpůrcem diktátorů v Íránu hlásících se k nebezpečnému výkladu islámu. Soudě podle jeho předvolební kampaně je to dokonce jeho téma číslo jedna v zahraniční (bezpečnostní) politice.

Dohodu s Íránem sjednanou jeho předchůdcem Barackem Obamou (levicová Demokratická strana) označil dokonce za nejhorší smlouvu, jakou kdy viděl. Není divu. Dohoda íránskému režimu otevřela rozsáhlá, dosud blokovaná zahraniční bankovní konta a umožnila rozvoj jaderných zbraní. Balistické střely už Írán vyvíjí dávno, takže nebude mít problém stupňovat výhrůžky nejen vůči našemu spojenci Izraeli, jehož chce zcela zlikvidovat, ale i vůči Evropě. Tamní balistické střely sice zatím zřejmě nejsou příliš přesné, ale nemůžeme se utěšovat tím, že střela mířená na Valašské Meziříčí zasáhne omylem Frankfurt. Ve skutečnosti to navíc bude spíše naopak.

Evropa bohužel nemá proti takovým střelám obranu, která by alespoň odrazila první útoky, než bude následovat odvetný úder na Írán. Takový systém nám byl ochotný vybudovat prezident George W. Bush (republikán), se základnami v Polsku a českých Brdech, ale z technických důvodů to nemohl stihnout a jeho nástupce Obama nám pomoci nechtěl.

Írán představuje nejvyšší současné nebezpečí také pro Spojené státy. Jednak proto, že současná americká vláda považuje bezprostředně ohrožený Izrael za svého strategického spojence v oblasti, jednak proto, že jaderný materiál nepředstavuje hrozbu pouze v podobě hlavic balistických střel, nýbrž i jako klasická bomba. Nebezpečný íránský režim je navíc finančním podporovatelem teroristů (speciálně z organizace Hezbollah) a tamní vrchní diktátor a duchovní vůdce Ali Khamenei nedávno volal veřejně společně s davem po smrti Americe. Diktátor to omlouvá tak, že se tím myslí americká politika, nikoli občané.

Bez spolehlivé likvidace tamního jaderného programu reálně hrozí jaderné soutěžení v této nestabilní oblasti. Přinejmenším Saúdští Arabové a občané Izraele přiznali, že se cítí být ohroženi, a budou tedy vyvíjet jaderné zbraně (přičemž Izrael je už velmi pravděpodobně dávno vlastní, jak se shoduje řada odborníků). Obama nebyl ochotný proti Íránu zasáhnout dokonce ani cíleně v okamžiku, kdy tam byl sestřelen moderní americký bezpilotní letoun.

Kdyby Trumpova administrativa příliš otálela s útokem alespoň na předpokládaná íránská jaderná zařízení, ocitla by se v pořádném průšvihu. Pragmatickým spojencem Íránu je totiž současná ruská vláda, která už režimu dodala vyspělou protiletadlovou obranu a v dodávkách jistě bude pokračovat.

Do pomoci Íránu se chce zapojit ještě jeden gaunerský stát − Česká republika. Vláda i sněmovní hospodářský výbor již podpořily návrh zákona, který má umožnit vývoz nebezpečných technologií právě pro íránský jaderný program. Největší zájem už delší dobu projevuje miliardář Ivan Zach, který vlastní mimo jiné také televizní stanice skupiny Prima a je blízkým spojencem (obchodním a zjevně také mediálním) ministra Andreje Babiše (ANO).

Ohledně Íránu snad už pouze zbývá vysvětlit, proč je považován nejen Donaldem Trumpem a klíčovými členy jeho vlády z delší perspektivy za největší nebezpečí. Mohli byste namítnout, že severokorejský křikloun je taky pěkné kvítko a Pákistán také nemusí být na věčné časy naším přítelem. Severní Korea navíc nezapírá, že vyvíjí jaderné ponorky. Tamní režim však dlouhodobě nevypadal v očích odborníků na bezpečnost tak hrozivě, protože se přece jen jedná o komunisty a ti nebývají sebevražednými atentátníky. Měla by je tedy odstrašit hrozba likvidačního protiúderu, což nelze automaticky říct o režimu v Íránu. I kdyby byl tamní současný duchovní vůdce poměrně rozumný, lze očekávat brzký příchod vůdce nového.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner