Předseda Evropského parlamentu označil Babišovy výroky za neakceptovatelné

Premiér Andrej Babiš. (ČTK)

Premiér Andrej Babiš. | FOTO: ČTK

Problém premiéra Andreje Babiše, který v minulém týdnu urážel europoslance, stále roste. Nově jej řešil předseda Evropského parlamentu David Sassoli, který po schůzce lídrů EP označil vyjadřování českého předsedy vlády za „neakceptovatelné“. O věci navíc již píše i prestižní server Politico a britský deník The Times.

Sassoli uvedl, že bude o Babišovi a jeho chování jednat jak s předsedkyní Evropské komise, tak s předsedou Evropské rady. Český předseda vlády se zatím podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) pokusil svůj problém vyřešit tím, že volal německé kancléřce Angele Merkelové, aby zabránila předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu EP Monice Hohlmeierové, o níž už dvakrát prohlásil, že je „totálně pomatená“, pokračovat v dalším řešení celé věci. Informace o nestandardním telefonátu českého premiéra se podle Vrecionové šíří mezi německými europoslanci z vládní Křesťansko-demokratické unie (CDU).

Server Politico připomíná jak Babišův problém se střetem zájmů, tak i to, že české europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksu (Piráti) označil za vlastizrádce. To vedlo k sérii výhrůžek od Babišových příznivců a dokonce k tomu, že Zdechovský musel požádat pro sebe a pro svou rodinu o policejní ochranu.

Sassoli se k Babišovi vyjádřil poté, co mu Hohlmeierová spolu s kolegy z výboru zaslala dopis, o němž jako první informoval deník FORUM 24. Europoslankyně v tomto dopisu chování českého premiéra ostře odsoudila. Hodnotí je jako nenávistné a žádá, aby se jím zabývaly všechny evropské instituce.

Andrej Babiš rozpoutal tento skandál svým chováním během návštěvy kontrolní mise europoslanců v České republice. Ti se zabývali čerpáním evropských dotací a jeho střetem zájmů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]