Předseda hnutí STAN Rakušan nevidí důvod pro odklad hlasování o spolupráci s Piráty

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Pavel Hofman / se svolením autora)

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Pavel Hofman / se svolením autora

Předseda STAN Vít Rakušan nevidí důvod, proč by mělo hnutí na čtvrtečním jednání celostátního výboru odložit hlasování o další spolupráci s Piráty. Navrhuje to místopředseda STAN Petr Gazdík kvůli povolebním jednáním ve Zlínském kraji. „Je to trochu vypjatá situace v jednom kraji. Spolupráce v 11 dalších krajích s Piráty po krajských volbách je velmi dobrá,“ řekl Rakušan ČTK.

Uvedl, že na jednání má nyní hnutí 24 hodin včetně zasedání předsednictva, které bude celostátnímu výboru předcházet. Výbor se má vyjádřit k variantám postupu před sněmovními volbami roku 2021.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Gazdík ve středu zdůraznil, že na základě vyjednávání ve Zlínském kraji požádal, aby celostátní výbor odložil hlasování o zahájení spolupráce s Piráty. Piráti podle něj zástupcům STAN při povolebním jednání lhali, nakonec se podle něj přiklonili k variantě koalice, kterou chce vítězné ANO sestavit s Piráty, ODS a ČSSD.

Zástupci Pirátů Zlínského kraje se zatím ke Gazdíkově kritice nevyjádřili. První místopředsedkyně strany Olga Richterová a místopředseda Radek Holomčík ČTK napsali, že nechtějí partnerům nic vzkazovat přes média. Předseda Ivan Bartoš zatím na dotaz ČTK nereagoval.

Na twitteru posléze Gazdík uvedl, že navrhuje odložení hlasování na čtvrtek 22. října. „Kolegům vysvětlím důvody. Myslím, že stojí za odložení. Paradoxně to muže velmi pomoci v případných nesrovnalostech v naší, doufám, budoucí koalici s Piráty,“ poznamenal.

Jednání výboru STAN, který má probrat varianty postupu v nadcházejících parlamentních volbách, začne ve čtvrtek v 15:00. „Budeme o tom diskutovat, ale u nás má každý právo dát celostátnímu výboru návrh, jaký uzná vhodné,“ uvedl Rakušan. Dodal, že konečné slovo bude mít výbor. Pokud Gazdík návrh přeloží, bude o něm výbor hlasovat. „Nedělal bych radost konkurenci nějakými takovými výroky, uklidněme tu situaci,“ uzavřel.

Podle Gazdíka Piráti zklamali. „Naštvalo nás to, byl jsem v pondělí v Praze na vyjednávání s vedením Pirátů, kde nám bylo přislíbeno, že celostátní politika se projeví ve Zlínském kraji a Piráti nás budou brát jako preferovaného partnera. Na základě i toho jsme se rozhodli, že nepřijmeme nabídku ANO a nepůjdeme do koalice s ANO, a tím nevystrnadíme Piráty z koalice,“ uvedl.

Krajské volby uplynulý víkend vyhrálo vládní hnutí ANO, v některých krajích ale zřejmě nezíská hejtmana kvůli povolebním vyjednáváním s případnými koaličními partnery. Piráti a STAN také posílili. Piráti získali mandátů zhruba 20krát víc než před čtyřmi lety. Jejich počet vzroste z pěti na 99. O 31 krajských zastupitelů víc než po volbách v roce 2016 bude mít STAN, a to 69. Spolupracovat nemohou Starostové s Piráty v Moravskoslezském kraji, kde koalice STAN a Zelených nezískala pět procent potřebných pro vstup do zastupitelstva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]