Důchody jsou u nás velké téma, které významně přispívá k tomu, kdo v České republice vyhrává volby. Aktuálně se k nim na svém facebookovém profilu vyjádřil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Vychází ovšem z dezinformačních článků, a šíří tak nepravdivé informace o tom, že Čína snižuje věk odchodu do důchodu.
Šéf Komunistické strany Čech a Moravy začal svůj facebookový příspěvek, který vyšel pod jeho jménem i v Parlamentních listech a v Haló novinách, poznámkou, kterou dal najevo, jak moc si váží pravdy a nakolik je pro něj cennou hodnotou: „Dovolte, abych alespoň malou připomínkou opět nahnal strach všem zastáncům neoliberálních teorií a vysloužil si lživá obvinění od těch, kteří se bojí pravdy. Protože já se na rozdíl od mých kritiků před nikým nehrbím a na zakázku nepíšu pamflety, které uveřejňují napravo nakloněná média.“
První místopředseda poslanecké sněmovny Vojtěch Filip tím asi chtěl říct, že se na rozdíl od svých kritiků pravdy nebojí a dokáže se jí postavit čelem. Uvidíme. Nezbývá tedy než se důkladně věnovat tomu, co píše, uvažovat nad tím a brát to zcela vážně, protože lidí, kteří na zakázku nepíší pamflety, je třeba si vážit.
Předseda KSČM napsal: „Tento týden jsem četl článek o tom, že Čína snižuje věk odchodu do důchodu. Od příštího roku budou v ČLR odcházet do důchodu muži ve věku 55 let a ženy ve věku 50 let. Kromě toho budou moci čínští důchodci jednou ročně, na základě voucheru, bezplatně navštívit jednu z patnácti zahraničních destinací. Navíc bude země pozitivně motivovat ty, kteří se rozhodnou i po odchodu do důchodu pracovat.“
Článek, který tuto dezinformaci přinesl, je k nalezení ve stejném znění na dvou nepříliš důvěryhodných serverech (České národní listy a Pokec24).
Mimo jiné se v něm píše: „Od roku 2021 budou v komunistické Číně odcházet do důchodu muži ve věku 55 let a ženy ve věku 50 let. Podle řady sdělovacích prostředků toto rozhodnutí učinila komunistická strana země. Kromě toho budou moci čínští důchodci jednou ročně na základě voucheru bezplatně navštívit jednu z 15 zemí světa, například: Kypr, Řecko, Egypt nebo Nizozemsko.
Připomeňme, že v Číně tento proces postupného poklesu důchodového věku na 55 let u mužů a 50 let u žen začal již před několika lety.“
https://www.facebook.com/vojtech.filip.politik/posts/627595474783595?__cft__[0]=AZUch6TsMltvQA0gv9RsvDq9bUv4qSznBGYcJWZf5RijZ-Qk5J4nxNxnrNHyOb_vEYJV6GYVhmyEmVbvXFaPLx2anciU8TFLG6fTWXMGQix_dxXJkNUPZ7FSUEgM85A15HqO4pWjt8lJOZ3t2HUuH7xiqyG7VVazVcJ0npC_kunoqyJ3H54AFEtSBMNGUjnxd04&__tn__=%2CO%2CP-R
Text, pod kterým je na obou webech podepsaná „Janinna“ a který v obou případech vyšel 15. září, se odkazuje na článek stejného znění, ale v ruštině. Nejedná se tedy o původní text, nýbrž o překlad z ruského jazyka. Na webové stránce stopfake.org, která se věnuje ověřování informací, odhalování deziformací a především ruské propagandě, je možné nalézt i rozkrytí dezinformace o tom, že Čína snižuje věk odchodu do důchodu.
Krize čínského penzijního systému
Popisuje se zde, odkud tato dezinformace pochází, jak se šíří i jednoznačné zdůvodnění toho, proč není pravdivá. Realita čínských penzí je ve skutečnosti právě opačná, jak se ostatně v minulosti psalo i v českých médiích.
„Čínský penzijní systém je pod stále větším tlakem a vláda bude muset postupně zvyšovat oficiální důchodový věk, aby měla peníze na pokrytí penzijních výdajů. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl čínský ministr lidských zdrojů a sociální péče Jin Wej-min,“ psala ČTK už v roce 2015.
A pokračovala: „V Číně je důchodový věk stále velmi nízký, některé ženy odcházejí do důchodu již v 50 letech. Čínská populace ale rychle stárne, mimo jiné kvůli radikálnímu omezení růstu populace známému jako politika jednoho dítěte. Stávající situace tak není udržitelná. Ministr Jin Wej-min nicméně ujistil, že reformní kroky budou přijímány postupně. Analytici varují před krizí čínského penzijního systému již dlouho. Podle ekonomů by objem chybějících financí na důchody mohl v následujících 20 letech v Číně dosáhnout v přepočtu 266 bilionů Kč.“
Úvaha postavená na lživých základech
Vojtěch Filip má ale jasno. Tomu, co si někde přečetl, věří, což je zvláštní, poněvadž by se dalo očekávat, že čínské reálie jako komunista dobře zná. Případně nad tím moc nepřemýšlel, protože se mu tahle informace zkrátka hodila do krámu a následně z ní leccos vyvodil: „Čeští senioři mohou v tomto ohledu těm čínským jen závidět. I u nás by se dalo uvažovat o snižování důchodového věku a o větší podpoře, a nejen té finanční, seniorů, kteří si bezesporu zaslouží naši pozornost a náš zájem o ně. My však musíme v současné době otáčet každou korunu, než ji seniorům přidáme. Dlouhodobě špatně valorizované důchody, které musíme postupně napravovat a hledat pro ně zdroje, je smutná realita, která je výsledkem rozkrádání republiky v devadesátých letech, kdy vládnoucí garnitura podivně zprivatizovala, co se dalo,“ píše předseda KSČM.
Bez úvodní lži by ale k této úvaze neměl vhodnou příležitost. Takhle ve své lamentaci může ještě dál pokračovat: „V dnešní pandemické době by se nám přitom hodily prosperující státní podniky, které by plnily státní kasu, a že jsme jich před rokem 1989 měli. Některé by nám i dnes záviděl celý svět. Pravice nám však rozprodala i půdu pod nohama. Rád bych teď slyšel vysvětlení od všech těch, kteří neustále dehonestují období socialismu a oslavují devadesátá léta jako nástup »demokracie«, očerňují Čínu a viní ji za všechny problémy tohoto světa.“
V Číně se ovšem žádné snižování věku odchodu do penze nekoná a konat nebude, naopak se tam už delší čas uvažuje o jeho zvýšení, takže celá Filipova konstrukce o čínském zázraku a představa, že bychom na tom se státními podniky mohli být podobně, stojí na lživých základech.
V závěru svého textu pak Vojtěch Filip píše: „KSČM zná řešení, kapitál nemůže řídit politické strany a stát, ale politické vedení státu musí řídit kapitál.“ Pravda je ale taková, že komunisté šíří lži, takže jim těžko něco věřit. Pokud by kapitál řídili stejně, jako se staví k informacím a k pravdě, na důchodce by toho moc nezbylo.