Předseda ostravských Mladých konzervativců rezignoval. Vadí mu protievropská rétorika ODS

Student a dnes již bývalý předseda ostravských Mladých konzervativců Dominik Dymanus (Facebook Dominika Dymanuse)

Student a dnes již bývalý předseda ostravských Mladých konzervativců Dominik Dymanus | FOTO: Facebook Dominika Dymanuse

Předseda regionálního klubu Mladých konzervativců v Ostravě Dominik Dymanus rezignoval na svoji funkci i na členství v této organizaci. Učinil tak otevřeným dopisem, zaslaným vedení Mladých konzervativců. Dymanusovi, který je studentem střední odborné školy a do politických aktivit se zapojuje už od útlého mládí, se nelíbí současné postoje Občanské demokratické strany k Evropské unii a k našemu členství v EU. „Dokážu si bohužel představit, že i u nás bude někdy v budoucnu referendum a právě ODS bude bojovat za setrvání v EU, ale bude mít za sebou stejnou antikampaň proti Evropské unii, jako tomu bylo ve Velké Británii u Konzervativců,“ vysvětluje Dominik Dymanus své rozhodnutí. Soudě podle článků a textů, které zveřejňuje na svém blogu a facebookovém profilu, má pravděpodobně odlišný názor než ODS a Mladí konzervativci také na řešení imigrační krize. Dymanusův otevřený rezignační dopis přinášíme v plném znění:

„Vážení členové vedení MK,

přišel čas si přiznat, že názory prezentované mnou a názory prezentované organizací MK se již delší dobu neshodují. A proto jsem se rozhodl, že rezignuji na předsedu regionálního klubu Mladých konzervativců v Ostravě a na člena v Mladých konzervativcích. Neberte to prosím špatně. Je to dobře pro obě strany.

Prvním impulsem pro mé rozhodnutí byl, pro některé možná překvapivě, výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z EU. Respektive e-mail, který přišel všem členům MK od našich britských kolegů. Žádali nás o pomoc při kampani, která bojovala za setrvání Velké Británie v Evropské unii. Paradox však byl, že dlouhá léta vedla strana Konzervativců ve Velké Británii lživou a nesmyslnou “kampaň” proti Evropské unii, v čele s premiérem Cameronem, který nakonec tak dojemně bojoval za setrvání v EU. Tehdy jsem se divil, zda jde o “joke” nebo zda je to myšleno vážně. Bohužel již delší dobu sleduji stejný scénář v naší republice. Náš (po odeslání tohoto e-mailu pouze váš) partner ODS pokračuje ve stejné kampani v naší republice. Dokážu si bohužel představit, že i u nás bude někdy v budoucnu referendum a právě ODS bude bojovat za setrvání v EU, ale bude mít za sebou stejnou antikampaň proti Evropské unii, jako tomu bylo ve Velké Británii u Konzervativců. My všichni přispíváme tomu, že se v budoucnu takový scénář skutečně stane. Stačí se podívat, jaká slova o Evropské unii a od jakých lidí/hostů (!) taková slova na akcích MK zaznívají. A to mě velmi mrzí.

Představte si, že by vládnoucí koalice u nás začala zasahovat do Ústavního soudu. Do nedotknutelného prostředí, které máme jako pojistku demokracie. Umím si představit, že by Mladí konzervativci a hlavně ODS bojovala jako opozice proti takovým zásahům do ÚS. To samé se děje v Polsku, akorát to nedělá žádná vládní koalice, ale silně protibruselská PiS. Proč jezdíme jako delegace na jejich sněm? Zasahují do Ústavního soudu a nám to nevadí? Opět to pro mě byl impuls, že mé působení v MK se blíží ke konci.

Co mě přesvědčilo o tom, že mezi MK nepatřím, bylo neustálé nálepkování mých/vašich kolegů, že jsem sluníčkář, lhář, demagog či dokonce podle dnešní reakce jedné naší členky i blbec. Tak samo jako já respektuji rozhodování vedení MK o zahraniční politice, čekám, že ostatní členové budou respektovat mé názory a mé postoje. Bohužel se tak neděje a to mě přesvědčilo o tom, že mezi Mladé konzervativce již patřit nemůžu.

Rozhodl jsem se proto, že rezignuji na post předsedy MK Ostrava a na členství v MK. Veškeré podklady o MK (letáčky, materiály atd.) předám Dominikovi Kolderovi. Společně se mnou odchází z ostravských MK zhruba dalších 5 lidí, kteří také nesouhlasí s politikou MK. Budou Vás informovat e-mailem.

Vážení přátelé, moc si vážím toho, že jsem vás mohl osobně poznat. Organizace MK mi pomohla v mé seberealizaci a dostala mě do společnosti lidí, do které bych se normálně asi nedostal. Bylo mi ctí s vámi spolupracovat. Přes všechna negativa, která jsem zde napsal, si budu i nadále jako “ne-člen” Mladých konzervativců této organizace vážit. A vás budu brát stále jako mé přátele, kterých si vážím.

Přeji vše dobré. :)

Dominik Dymanus“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články