Předseda Rady České televize se rozhodl odstoupit z funkce

Předseda Rady České televize René Kühn se rozhodl odstoupit ze své pozice. Důvodem jeho rozhodnutí je odvolání dozorčí komise na minulém jednání Rady ČT. Učiní tak k 20. listopadu 2020. Předsedou byl od června tohoto roku. Ve funkci končí také místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič.

„Je to další ukázka, jak je Rada ČT po letošní dovolbě členů rozkolísaná. Je to špatný signál a je jasně vidět, že rada nefunguje standardně, když předseda nevydržel ani půl roku za nového složení rady,“ okomentoval rezignaci šéfa Rady České televize Reného Kühna pro FORUM 24 předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan a dodal: „Případ odvolání dozorčí komise minulý týden – bez rozpravy a zdůvodnění – jen ukazuje na silová řešení a snahu ovládnout veřejnoprávní televizi.“

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v souvislosti s děním v ČT připomíná volbu členů její  Rady. „Do Rady ČT jsme vždy prosazovali kandidáty, kteří mají pro tuto funkci profesní a morální předpoklady. Zvoleni vládní většinou, opřenou i o SPD a Trikolóru byli ti, kteří se netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby. Výsledkem je, že ČT opět bojuje o svou nezávislost,“ uvedla na Twitteru.

„Nesmíme dopustit, abychom se vydali maďarskou a polskou cestou. Pokud se proto ukáže, že odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo v rozporu se zákonem, vyvolali bychom v Poslanecké sněmovně hlasování o odvolání těch členů rady, kteří jej porušili,“ upozornila.

archiv Fora 24

Rada ČT dozorčí komisi odvolala minulý týden. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu rady. Novou dozorčí komisi by mohla volit už příští týden. Většina radních byla podle Matochy s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo. „Radní nesou odpovědnost za svá rozhodnutí a dozorčí komise jim má poskytovat odborná právní a ekonomická stanoviska a podklady pro rozhodování. Protože většina členů Rady ČT svým poradcům nevěřila, tak se rozhodla je vyměnit a naprostou většinou deseti hlasů ze 13 přítomných stávající DK odvolala,“ uvedl Matocha na svém facebookovém profilu. Další radní Hana Lipovská na stejné sociální síti uvedla, že odvolání komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, ale schylovalo se k němu podle ní bezmála rok. Komise podle ní pracovala laxně, odmítavě a pasivně a bylo nezbytné ji odvolat.

Odvolání dozorčí komise předcházela dlouhá debata o tom, zda má ČT odkoupit pozemek pod ostravským studiem ČT, na který má předkupní právo a kterého se původní vlastníci rozhodli zbavit spolu s dalšími nemovitostmi. Požadovaná cena 1,5 milionu byla zhruba o půl milionu vyšší než znalecký posudek. Matocha označil postup dozorčí komise v této věci za diletantský. Lipovská věří, že na mimořádném jednání Rady ČT se podaří s managementem televize shodnout na dalším postupu v této věci.

Postup rady vyvolal minulý týden kritické komentáře na sociálních sítích. V úterý odpoledne se před budovou ČT sešly desítky lidí v autech i na ulici, aby demonstrovaly proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce. Akci pořádaly iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou uskupení Milion chvilek pro demokracii.

Připravujeme podrobnosti

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner