Předsedkyně mladých komunistů nese dál pochodeň socialismu, ale nějakou funkcí ve vedení KSČM by zjevně nepohrdla

Petra Prokšanová dává najevo svou oddanost komunistické myšlence. (FB Petry Prokšanové)

Petra Prokšanová dává najevo svou oddanost komunistické myšlence. | FOTO: FB Petry Prokšanové

O komunistické straně je notoricky známé, že její členové stárnou, jejich věkový průměr se zvyšuje a také jich stále ubývá. Komunistická mládež ale existuje a dokonce má svoji organizaci. Jmenuje se Komise mládeže ÚV KSČM a její předsedkyní je Petra Prokšanová, o které pravděpodobně ještě uslyšíme. Aktuálně prosazuje, aby komunističní funkcionáři přestali lpět na funkcích a postupně předali zodpovědnost mladším.

Na webových stránkách komunistické partaje se uvádí, že Komise mládeže ÚV KSČM je skupina mladých lidí od 18 do 35 let, kteří sdílejí společné představy o budoucí socialistické, potažmo komunistické společnosti. Zdůrazňuje se zde, že komise sdružuje lidi, kteří chtějí aktivně pracovat pro lepší budoucnost naší společnosti, a to nejen v oblasti politiky, ale i kultury, sportu, ve společensky prospěšných aktivitách, zkrátka pro všestranný rozvoj mladé generace.

FORUM 24 (archiv)

Předsedkyně komise Petra Prokšanová před několika dny v rozhovoru pro Haló noviny vysvětlila, co je organizace, v jejímž čele stojí, vlastně zač: „Komise mládeže vznikla de facto jako náhražka mládežnické organizace strany. Její funkcí je být poradním orgánem v oblasti práce s mládeží. Jenže mladí lidé intuitivně tíhnou k vytváření kolektivů a společné tvůrčí práci. I proto dnes KM funguje více jako sdružení mladých členů strany než jako formální komise. To dříve nebylo. Jako předsedkyně KM tomuto přirozenému procesu rozhodně nechci bránit, naopak bych jej ráda podpořila změnou statutu KM.“

Jinak řečeno, jde o přípravu nových kádrů, které komunistická strana potřebuje jako sůl. Zásadním tématem, které s tím souvisí a které zřejmě v komunistické straně silně rezonuje a zdůrazňuje ho i Prokšanová, je velká generační výměna. K té se s největší pravděpodobností v Komunistické straně Čech a Moravy pomalu ale jistě schyluje.

Prokšanová upozorňuje na to, že kádrová výměna musí ve straně probíhat kontinuálně, ale to se podle ní dlouhá léta nedělo. Nyní je však už tento stav prý neudržitelný. Šéfka komunistické mládeže to říká víc než jasně: „Současní funkcionáři dnes musí přestat lpět na funkcích, musí se otevřít dnešní době a postupně předat zodpovědnost za stranu mladším. Ovšem musí být připraveni na to, že každá nastupující generace je přirozeně kritická k těm předchozím a že svět jde kupředu neskutečně rychle, což s sebou přináší i potřebu dynamického vývoje strany a využití doposud nemyslitelných prostředků komunikace, propagace, ale i přístupu k novým tématům.“

Omlácené rekvizity

Ve vztahu k letitým stranickým funkcionářům je však nekompromisní: „Už nejde sedět v koutě, mrmlat si pod vousy a čekat, že na naše slova dojde. Je potřeba, abychom se my komunisté stali tzv. trendsetterem, tedy tím, kdo udává směr. A myslím, že to už není v možnostech starší generace. Mladí ovšem musí tuto zodpovědnost přijímat pokorně, trpělivě a taky si musí nechat umět poradit. Vše je o vzájemném respektu,“ dodává předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM.

Vedení komunistické strany (KSČM)

S veškerou výmluvností a možná i s jistou dávkou empatie tak Petra Prokšanová říká, že staří komunisté patří do starého železa a že mají ustoupit z cesty mladým a pustit je k partajnímu kormidlu, protože jinak to komunistická strana může rovnou zabalit.

Pravdu má v tom, že vedení KSČM stále tvoří převážně postarší muži (a když už je tam jedna žena, je to dlouholetá poslankyně, která nedělala nikdy nic jiného a o které se dá říct, že v politických funkcích tak nějak zestárla). A mimochodem, předseda Vojtěch Filip, který v čele strany stojí již šestnáctý rok, slaví zrovna dnes své 66. narozeniny.

Na druhou stranu stačí se zaměřit na jazyk, jakým sama předsedkyně Komise mládeže ÚV KSČM Petra Prokšanová komunikuje navenek, a je jasné, že s těmito obraty žádné mladé lidi neosloví. Ty jsou totiž jak z nějakého komunistického muzea s omlácenými rekvizitami a zašlým haraburdím.

„Volební úspěch je sice pro existenci strany podstatný, ale jsem přesvědčena, že zrovna tak je naším úkolem udržovat myšlenky komunismu, šířit je ve svém bezprostředním okolí, prohlubovat naše znalosti a vědomosti studiem marxismu, a to bez ohledu na volební výsledek a funkce, které zastáváme. A když se podíváme na současný politický vývoj, těch funkcí ubývá a ještě bude ubývat. Není ale možné, aby spolu s tím upadlo celé komunistické hnutí. My jsme tady proto, abychom nesli dál pochodeň socialismu a antifašismu. K tomu jsme zavázáni předchozím generacím a koneckonců i našim dětem,“ hlásá své komunistické vyznání Prokšanová.

Šéfce Komise mládeže ÚV KSČM rozhodně nechybí ambice, ale ani zápal a oddanost komunistické myšlence, nebo se tak minimálně tváří. S lehkou nadsázkou by se dalo shrnout, že si tím vším říká o nějakou pěknou stranickou funkci. Dříve či později se jí určitě dočká. O tom nepochybujme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]