Předsedkyně Strany zelených vyzývá Babiše: Prodejte svá média

Eric Drooker

Jana Drápalová, šéfka Strany zelených, poslala dopis ministru financí Andreji Babišovi, ve kterém ho žádá, aby dodržel svůj slib. Nikoliv však žádný z těch předvolebních, ale ten, který dal před rokem a půl při rozhovoru pro uznávané New York Times. Babiš zde uvedl, že hodlá své vydavatelství Mafra uvést na burzu a stane se pouhým jeho drobným akcionářem. Nic z toho však ministr financí zatím nesplnil.

Předsedkyně Zelených také upozorňuje na fakt, že z jeho redakcí odcházejí významní novináři, kterým se nelíbí propojení na politickou sféru. „V posledních týdnech došlo k odchodům dalších zkušených novinářů z kdysi slavných čapkovských a disidentských Lidových novin, které patří do Vaší mediální skupiny,“ zdůrazňuje Drápalová. „Důvodem zjevně bylo překročení základních principů novinářské práce, kdy vedení Lidových novin akceptovalo, aby jejich významný komentátor Jan Macháček bez zábran kombinoval novinářskou práci a politické poradenství pro Vaše hnutí ANO,“ myslí si politička. „Zároveň se v posledních týdnech objevují informace, že se chystáte dále posílit svou mediální skupinu i majetkovým vstupem do jedné z celoplošných televizí,“ naráží Drápalová na spekulace, že Babiš je již několik měsíců majitelem části FTV Prima.

Propojení politiky a médií slouží Agrofertu

Drápalová upozorňuje, že nárůst zisku společnosti Agrofert, kterou Babiš vlastní, je podle ní jasnou známkou toho, že dochází k nebezpečnému propojení všech odvětví, ve kterých ministr financí vládne. „Je nabíledni, že obavy z propojení ekonomické, mediální a politické moci v České republice získávají v podobě Agrofertu, jeho mediální divize a Vašeho hnutí ANO velmi reálné, v naší zemi od revoluce roku 1989 dosud nevídané, podoby,“ tvrdí předsedkyně Strany zelených. „V sázce je kvalita či možná sama existence demokratického systému v naší zemi,“ dodává.

Podoba s Berlusconim je víc než zřejmá

Kumulace moci, kterou Andrej Babiš dokázal za dva roky získat, je podle Drápalové srovnatelná se situací, která před lety nastala v Itálii. „Zkušenosti z Itálie ukazují, že demokracii na dlouhou dobu udusil Silvio Berlusconi podobným propojením ekonomické, mediální a nakonec i politické moci,“ poukazuje na bývalého italského premiéra. „Taková situace vede nejen k neblahým dopadům na kvalitu demokracie jako takové, ale i na dlouhodobou ekonomickou prosperitu celé země,“ je přesvědčena Drápalová.

Sliby se mají plnit

Drobným krokem k lepšímu by podle političky mohlo být Babišovo rozhodnutí splnit slib, který dal před 18 měsíci renomovanému americkému listu. „Rok a půl po Vašem vyjádření a ve chvíli, kdy jste již neoddiskutovatelně jedním z nejmocnějších lidí v zemi, nadchází vhodný moment, kdy byste měl veřejnosti jasně sdělit, k jakému datu se vzdáte většinového podílu ve Vaší mediální skupině. Vyzývám Vás, abyste tak bezodkladně veřejně učinil,“ žádá v dopise Babišovi Drápalová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články