Předsednictví nás naučilo lépe hájit zájmy České republiky. Získali jsme respekt, prohlásil premiér Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (ČTK/Taneček David)

Premiér Petr Fiala (ODS) a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: ČTK/Taneček David

Předsednictví nás naučilo lépe hájit zájmy České republiky v Evropské unii. Získali jsme respekt, který musíme využívat při dalších vyjednáváních, prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci k ukončení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Česká republika podle něj za poslední půlrok získala cenné kontakty a je považována za významného hráče v rámci sedmadvacítky.

„Předsednictví nás naučilo jednu věc, o které jsem v minulosti říkal, že v České republice nefunguje. Předsednictví nás naučilo lépe hájit zájmy České republiky. Získali jsme respekt, který musíme využívat při dalších vyjednáváních,“ uvedl předseda vlády v úvodu tiskové konference.

Podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) by základní charakteristika českého předsednictví mohla znít, že je pro mnohé partnery překvapivým úspěchem. „Je zjevné, že se nám dostává velkého uznání od našich partnerů. To nepochybně zčásti souvisí s tím, že očekávání nebyla vysoká, je zřejmé, že Česká republika požívala pověsti maďarského satelitu. Podařilo se nám během půlroku vnímání České republiky výrazně posunout,“ dodal s tím, že se České republice podařilo přimět členské státy ke shodě i v oblastech, kde se to zdálo nemožné.

„Česká republika získala cenné kontakty, vybudovala si silnou pozici v rámci Evropské unie, zlepšila svoji reputaci a jsme považováni za respektovaného partnera, významného hráče v rámci sedmadvacítky. To je důležitý výsledek českého předsednictví,“ pokračoval premiér Petr Fiala.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nejzásadnější opatření se podle něj podařilo vyjednat v oblasti energetiky. „Energetika byla jednou z klíčových oblastí. Vytvoření právního rámce pro pomoc občanům i firmám s cenami, společné nákupy a řada dalších konkrétních opatření, které udělají Evropu odolnější, to je extrémně důležité pro Českou republiku,“ prohlásil. „Rada ministrů pro energetiku se sešla celkem osmkrát, to je rekordní počet. Dospěla k tomu, že jsme výrazně omezili závislost Evropské unie na ruských fosilních palivech,“ dodal.

Zásadní byla ale také pomoc Ukrajině, kterou ještě před začátkem českého předsednictví napadlo Rusko. Na konci loňského roku se členské státy shodly na finanční pomoci v hodnotě 18 miliard eur. „Je to důležité preventivní opatření proti další migrační vlně,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Fiala.

Premiér připomněl také summit Evropského politického společenství, které se v létě konal na Pražském hradě. „Dodnes se setkáváme s velmi pozitivními reakcemi a vzpomínáním na význam tohoto pražského setkání,“ okomentoval Fiala s tím, že se České republice se podařilo udržet jednotu členských států.

Jednota je důležitá, je to velká síla Evropy a musíme i do budoucna tento jednotný postoj udržet. Jednota členských států vůči ruské agresi zaručuje bezpečnost českých občanů.

Česká republika předsedala Radě Evropské unie od 1. července do 31. prosince. Druhé české předsednictví se chystalo do léta roku 2018. Čeští ministři se v Bruselu a Lucemburku zúčastnili 50 formálních jednání, přičemž šest z nich bylo neplánovaných. O úspěších českého předsednictví po poslední Radě Evropské unie mluvila například i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, nebo šéf Evropské rady Charles Michel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články