Hnutí ANO podpořilo Babišovu kandidaturu. Lidé potřebují naději, člověka s jasným plánem a vizí, prohlásil

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) (Úřad vlády / se souhlasem)

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády / se souhlasem

Předseda opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš chce usilovat o úřad prezidenta, protože vláda podle něj málo pomáhá lidem. Hrozí, že příští hlava státu půjde na ruku kabinetu, přitom má být pro všechny občany, řekl na pondělní tiskové konferenci k oficiálnímu oznámení kandidatury. Předsednictvo hnutí Babišovu kandidaturu podpořilo. Záměr ucházet se o post prezidenta oznámil v neděli 30. října. Osmašedesátiletý politik a jeden z nejbohatších Čechů nyní čelí před soudem obžalobě v případu dotačního podvodu při stavbě areálu Čapí hnízdo.

Za Babišem při zhruba desetiminutovém oznámení stála většina předsednictva ANO. Chyběl například moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, podle informací ČTK ale kvůli pracovním povinnostem. Spolu s Babišem na pódium s nápisem „Pomáhá lidem, proto Babiš“ přišla i manželka Monika. Další nápisy na pozadí popisovaly expremiéra jako zkušeného politika, krizového manažera, který neuhne mocným, je akční a bojuje za Česko.

()

Lidé by si podle Babiše neměli myslet, že prezident nic nezmůže a jde jen o reprezentativní roli. Každá z dosavadních hlav státu podle něj měla obrovský vliv. Mezi pravomocemi uvedl možnost vetovat zákony, jmenování vedení České národní banky a Nejvyššího kontrolního úřadu, zásadní slovo při jmenování velvyslanců, možnost účasti na jednání vlády a parlamentu nebo to, že prezident může tlačit vládu, aby konala, pracovala a starala se o lidi.

„Lidé teď víc než kdy jindy potřebují naději, člověka s jasným plánem a vizí, člověka, který bude nezávislý, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který se nebude bát mocných. Člověka, který bude tvrdě hájit české zájmy a naše občany,“ řekl také Babiš.

Předseda ANO oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky v neděli večer v televizi Nova. První kolo volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Nejsilnější podpoře se podle posledních průzkumů těší armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by případně spolu s Babišem patřila bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články