Předsedové stran vznikající trojkoalice musí zvládnout jeden velký úkol. Jinak se jim to stále ještě může rozsypat

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL (Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL)

Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL | FOTO: Koalice SPOLU: ODS, TOP 09 a KDU-ČSL

Šéf ODS Petr Fiala, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová představili ideová východiska své předvolební spolupráce, slogan „Jdeme do toho SPOLU“ a rovněž spustili web pojdtesnami.cz. To vše jsou zásadní kroky na cestě ke společnému projektu. Nejdůležitější věc, na které úspěch spolupráce záleží, by se však měla odehrávat uvnitř samotných stran a týká se všech jejich členů, a pokud se tam doteď pořádně a na všech frontách nerozběhla, měla by urychleně začít, jinak se ještě dobře rozehraná partie může zaseknout a narazit na nemalé problémy.

Ideová východiska trojice stran popsaná na zmíněném webu dávají smysl. Najdeme zde vše důležité, co občanští demokraté, TOP 09 a KDU-ČSL zastávají a k čemu se hlásí a co jsou rovněž témata, která rezonují ve veřejném prostoru: bránit demokracii, vrátit smysl ústavě, dát dohromady Českou republiku, ctít své vlastní kořeny, hájit svobodu slova, udržet média nezávislá, usilovat o spravedlivý stát a bezpečné Česko, vrátit politice slušnost a nebát se lásky k vlasti.

Eric Drooker

Na webové stránce se tak například píše: „Chceme uchránit základní hodnoty demokraticky fungující svobodné společnosti. Česko je pevnou součástí euroatlantického civilizačního prostoru, kde vládne vymahatelné právo i nepsaná pravidla. A tak to musí zůstat!“ Také se zde vyzdvihuje: „Ústava není cár papíru, se kterým se může nakládat podle libosti. Pokud politici nebudou ctít ducha ústavy, nemůžeme mluvit o skutečně demokratické společnosti.“

Je zde i zmínka o střetu zájmů v politice: „Zneklidňuje nás masivní střet zájmů, který se zabydlel v české politice. Odmítáme oligarchizaci a vulgarizaci politiky. Ta není nástrojem vlastního obohacení. Je to služba lidem.“ A uvádějí se tu rovněž další důležité principy: „Občané musí vědět, že se stát chová fér. Prosazujeme občanské svobody, volnou hospodářskou soutěž, subsidiaritu, solidaritu a zodpovědnost.“

A tak bychom mohli pokračovat. Nic z toho vlastně není nijak zvlášť překvapivé. Pro voliče, na které koalice míří, jsou to základní orientační ukazatele v dnešní politické i společenské situaci. Shodnou se na nich, považují je za podstatné, vnímají jejich ohrožení a chtějí je bránit.

Odborníci v programových týmech

Samozřejmě zásadní bude společný program, který strany plánují představit na začátku příštího roku, už teď ale víme, z čeho spolupráce trojice uskupení vyrůstá a jsou to právě tahle východiska. Kromě toho partaje již nyní zveřejnily několik programových bodů, kterých se můžeme chytit.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová  (Markéta Pekarová Adamová)

Ten, který rozhodně zasluhuje zdůraznit, se týká penzijního systému: „Připravíme důchodovou reformu, která zohlední zásluhovost (jak finanční, tak počet dětí), zavedeme možnost plátců poslat až 2 % sociálního pojištění na důchody svých rodičů, zavedeme minimální důchod, společné zdanění a pojištění manželů. Vzájemně provážeme penzijní, zdravotní a daňovou reformu tak, aby systémy penzijního i zdravotního pojištění byly dlouhodobě udržitelné a současně došlo ke snížení odvodové zátěže na pracovní místo. Jsme si vědomi, že současná produktivní generace musí zaplatit důchody svým rodičům i našetřit na své vlastní. Proto zatraktivníme i další formy spoření na důchod,“ píše se v dokumentu na webu pojdtesnami.cz.

Minimálně stejně významný je i další programový bod, podle kterého chce ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zabránit nezodpovědnému zadlužování a rozhazování veřejných prostředků. Na to, že od podepsání memoranda o spolupráci mezi těmito stranami uplynul teprve měsíc a půl, to není vůbec málo.

Jistě, sama uskupení přiznávají, že mezi nimi existují rozdíly v pohledu na mnohá konkrétní řešení. Na druhou stranu představitelé těchto subjektů mají jasno v tom, proč spolu chtějí spolupracovat, a kromě ideových východisek si už vytyčili i určité směřování v programové oblasti. Důležité bude, aby svůj společný program dokázali učinit co nejvíce konkrétní.

„Nyní jsme se usnesli na základních ideových východiscích a už na začátku příštího roku představíme program, na kterém pracují naši odborníci v programových týmech. Nespojili jsme se totiž proti někomu, ale pro něco. Pro hodnoty, které stojí za to hájit. Svobodu, demokracii a naše místo na Západě. Pro fungující a srozumitelný stát. Jdeme do toho spolu, protože tahle země si zaslouží víc. Jdeme do toho spolu, protože tahle země potřebuje změnu. A protože chceme spolu dát naši zemi dohromady,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala.

Debata se spolustraníky

A právě tady se možná ukazuje hlavní zádrhel chystané spolupráce. To, že na programu pracují odborníci daných stran v programových týmech, je pochopitelné a správné, ale probíhá o něm také rozsáhlá vnitrostranická debata? Diskutovalo se o zmiňovaném memorandu?

Eric Drooker

Předsedkyně oblastního sdružení ODS na Praze 8 Vladimíra Ludková v rozhovoru pro MF DNES k plánovanému projektu uvedla: „Z mého pohledu je to celé špatně. Jakákoli diskuze o tom ale byla v ODS úplně vymlčená a pohřbená, o samotném memorandu o spojení jsem se jako předsedkyně organizace ODS ve stotisícové městské části dozvěděla až ze slavné fotky tří předsedů u sochy Tomáše Garrigue Masaryka. Nejprve jsem to považovala za hodně špatný vtip.“

Snad to tak úplně nebylo a snad se uvnitř partají debatovalo také o tom, co Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka představili tento týden. Nebo se o tom členové stran dozvěděli až z médií? Věřme, že ne. A snad se také velmi důkladně probere uvnitř jednotlivých uskupení i volební program, který má být představen na začátku příštího roku.

Zkrátka pokud straníci nemají začít do plánované spolupráce házet vidle, musí být do celého procesu alespoň zčásti zapojeni, musí dostat možnost se k ní a k jejím parametrům vyjádřit a především musí mít pocit, že se s nimi někdo baví, ptá se jich na jejich názor a naslouchá jim.

Snad tohle všechno vedení občanských demokratů, TOP 09 a KDU-ČSL ví, protože jinak by to celé mohlo dopadnout ještě dost špatně. Jednoduše řečeno – pro ono „Pojďme do toho SPOLU“ je nutné získat podporu uvnitř samotných stran. Pokud se to zanedbá, vymstí se to. Protože do toho SPOLU nemá jít jen Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka, ale i jejich spolustraníci. Jestliže si společný projekt nevezmou za svůj, dříve či později se zadrhne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články