Předsedu máme! Pelta šéfuje fotbalu z vězení dál

reprofoto ČT

Miroslav Pelta | FOTO: reprofoto ČT

Rozesmátý a sebejistý jako vždy přišel místopředseda FAČR Roman Berbr po valné hromadě mezi novináře a pronesl větu: „My předsedu máme!“ Výrok, který naprosto přesně odráží, v jak absurdní situaci se dnes český fotbal nachází. Nový předseda asociace zvolen nebyl, výkonnému výboru byl prodloužen mandát, a tak nic nebrání Miroslavu Peltovi, aby funkci předsedy vykonával dál. Že je zrovna ve vazbě? Ale jděte! Zítra přece být nemusí! A třeba ještě stihne dnes večer zápas Ligy mistrů v Cardiffu.

Ostatně i předseda České unie sportu Miroslav Jansta ve svém projevu na valné hromadě všechny ubezpečil, že je vlastně všechno v pořádku. „Proboha, žijeme v právním státě! Co ten fotbal způsobil, že do něj všichni kopou? Předtím na něj všichni chodili a fotili se s Peltou. To se za něj stydíte? On je odsouzený?“

Fotbalovým činovníkům teď nezbývá než doufat, že sponzoři, ministerstvo, UEFA a další „nosiči ryb“ mají stejně vytříbený smysl pro humor jako Berbr a nadhled jako Jansta. Jinak se může velmi brzy stát, že čeští fotbaloví rybáři budou svými podběráky jen naprázdno čeřit vodu, ve které už žádní kapříci nebudou. První výlov by mohl nastat už zkraje příštího týdne.

„Námi požadovaná změna v otevřeném dopise delegátům volby nepřišla. Je to pro nás veliké zklamání. Jako dlouhodobý a stabilní partner, který je u českého fotbalu 19 let, zvážíme naše další kroky a příští týden se k nim vyjádříme blíže. Vnímáme situaci na rozdíl od FAČR jako kritickou a vyžadující rychlé a věcné jednání, což se neděje,“ řekl marketingový manažer Gambrinusu Marek Dvořák.

Na věc se ale dá dívat i z jiného pohledu. Fotbal získal několik měsíců na to, aby do svého vedení našel (a především nakonec zvolil) důvěryhodné lidi. A zvolením Berbrova kandidáta Martina Malíka a znovuzvolením samotného Romana Berbra s mandátem na čtyři roky by se fotbal vydal do slepé uličky.

Pro příště by to ale chtělo lépe pohlídat stanovy. Když se v průběhu valné hromady přijde na to, že zástupci 19 profesionálních klubů nejsou členy FAČR, včetně jednoho z hlavních iniciátorů změn Jaroslava Tvrdíka, člověka by to i zarazilo. Ale tak co, předsedu přece máme…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner