Představíme krizový plán toho, když Rusko vypne plyn do Evropy, řekla von der Leyenová

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: Evropská unie

Premiér Petr Fiala, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vystoupili na tiskové konferenci poté, co český předseda vlády představil priority českého předsednictví na půdě Evropského parlamentu. Leyenová uvedla, že do dvou týdnů bude představen krizový plán pro situaci, kdyby Rusko vypnulo přívod veškerého plynu do Evropy.

Metsolaová nejprve uvítala předsedu Rady Evropské unie, tedy Petra Fialu, který v této funkci bude nadále půl roku. „České předsednictví přichází ve velmi důležitých časech,“ připomněla s tím, že se špičky EU shodly, že je nutné nadále podporovat Ukrajinu a stát za evropskými hodnotami. A právě to, že Evropa stojí za Ukrajinou, bude klíčovým tématem českého předsednictví.

Premiér Petr Fiala (ODS) a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (Evropská unie)

Fiala znovu zopakoval priority českého předsednictví, kam mimo Ukrajinu patří také obrana demokratických institucí, energetická bezpečnost nebo kybernetická bezpečnost. „Velice si cením role, kterou sehrál Evropský parlament v reakci na ruskou agresi na Ukrajině,“ uvedl český premiér. Zdůraznil, že předsednictví samozřejmě bude řešit i inflaci.

„V diskuzi s europoslanci panovala shoda a zaznívala zde podpora,“ popsal Fiala. Ocenil, že byl Ukrajině udělen kandidátský status. Mottem předsednictví je „Evropa jako úkol“ a toto heslo podle premiéra je něčím, k čemu se europoslanci vraceli. „Čekají nás obtížné úkoly,“ uvedl předseda české vlády. „Budeme se muset vyrovnávat s vysokými cenami energií a s tím, jak snížit dopady na občany členských zemí,“ řekl.

Agresivní režimy podle Fialy zastavíme jen posilováním demokratických institucí. „Důležité je, aby Evropská unie v klíčových otázkách postupovala jednotně,“ dodal Fiala s tím, že věří, že právě toto se bude během předsednictví dařit.

Leyenová pogratulovala Fialovi k úspěšnému začátku předsednictví, které se konalo v Litomyšli. „Musí nám jít o nezávislost na ruské ropě a plynu,“ zdůraznila a připojila, že zásadní budou investice do obnovitelných zdrojů a zelené energie. Během dvou týdnů bude představen krizový plán, pokud by Rusko vypnulo plyn do Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]