Představitelé států vyjadřují podporu Rakousku po teroristickém útoku ve Vídni

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová  (ČTK/AP/Domenico Stinellis)

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová | FOTO: ČTK/AP/Domenico Stinellis

Solidaritu Rakousku kvůli večernímu útoku v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti na životech a 17 zraněných a jehož pachatelem byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS), vyjádřila mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, prezidenti USA a Francie Donald Trump a Emmanuel Macron i další světoví politici. Zdůraznili také, že je nutné se spojit v boji proti islamistickému terorismu.

„V těchto těžkých hodinách, kdy se Vídeň stala cílem teroristického násilí, jsem v myšlenkách s tamními obyvateli a s bezpečnostními složkami, kteří se postavili nebezpečí. Soucítím s příbuznými obětí, zraněným přeji plné zotavení,“ uvedla Merkelová. Dodala, že Němci stojí plně na straně svých rakouských přátel. „Islamistický teror je naším společným nepřítelem,“ ujistila.

FORUM 24 (archiv)

„Toto je naše Evropa. Naši nepřátelé musí vědět, s kým mají co do činění. Neustoupíme,“ komentoval útok francouzský prezident Macron, jehož země zažila v minulých týdnech hned několik teroristických útoků radikálních islamistů.

Atentát v centru Vídně odsoudili i americký prezident Trump a jeho rival v dnešních prezidentských volbách Joe Biden. „Tyto zlé útoky proti nevinným lidem musí skončit. USA stojí po boku Rakouska, Francie a celé Evropy v boji proti teroristům, včetně radikálních islamistických teroristů,“ reagoval Trump. „Musíme být všichni jednotní proti nenávisti a násilí,“ řekl k útoku podle agentury Reuters Biden.

„Hluboký šok“ vyjádřil britský premiér Boris Johnson. „Myšlenky Británie jsou s lidem Rakouska – stojíme spolu v boji proti teroru,“ doplnil.

Útok odsoudil také generální tajemník OSN António Guterres. „Sleduji s velkým znepokojením násilný teroristický útok ve Vídni, ve městě, kde má OSN jedno ze svých sídel. Odsuzuji tyto útoky co nejdůrazněji a potvrzuji solidaritu OSN s lidmi a vládou Rakouska,“ uvedl.

Neustupovat nenávisti

„Evropa důrazně odsuzuje tento zbabělý čin, který jde proti životu a našim lidským hodnotám… Jsme s Rakouskem,“ komentoval situaci předseda Evropské rady Charles Michel.

Schwedenplatz Vídeň, 2. 11. večer (twitter Kronen Zeitung)

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa by měla „Evropa bít na poplach“ tváří v tvář „děsivé vlně terorismu, která kontinent ohrožuje“. „Musíme si uvědomit, že je ohrožena bezpečnost Evropy a tím i evropského životního stylu,“ napsal šéf maďarské diplomacie na facebooku.

Také italský premiér Giuseppe Conte útok odsoudil. „V našem společném evropském domě není místo pro nenávist a násilí,“ napsal na twitteru.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil na twitteru zprávy z Vídně za šokující. „Myslíme v těchto těžkých hodinách na zraněné a oběti. Nesmíme ustoupit nenávisti,“ napsal.

Podobně se vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země s Rakouskem sousedí. „Jsme šokováni a zděšeni brutálním útokem ve Vídni,“ napsal Söder na twitteru. „Stojíme rozhodně na straně Rakušanů,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]