Hektická aktivita vlády kolem dvojí kvality potravin končí paskvilem. Obří pokuty existenčně ohrožují hlavně malé obchodníky, nově je budou kontrolovat inspektoři se skrytou identitou. Přísným trestům uniknou výrobci a dovozci, mezi které patří i Babišovo Animalco.
[ctete postid=“249951″ title=“Deset šmakulád z Agrofertu aneb Nekvalitní potraviny v kampani ANO“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/kuřecí-385×230.jpg“ excerpt=“Andrej Babiš objevil dva týdny před volbami téma kvality dovážených potravin a slíbil “ permalink=“https://forum24.cz/deset-smakulad-z-agrofertu-aneb-nekvalitni-potraviny-v-kampani-ano/“]249951[/ctete]
Jedním z ústředních témat kampaně do Evropského parlamentu se stala dvojí kvalita potravin, dodávaných na trh v podobných obalech s rozdílným složením. Krátce před volbami jej objevil premiér Andrej Babiš. Zamlčuje přitom, že jeho vláda podpořila kompromisní řešení Evropské komise, odmítající tvrdou regulaci. Dnes jej kritizuje.
Hora porodila toxickou myš
„Jsme skutečně popelnicí Evropy. V Evropě si myslí, že žijeme na kokosových palmách, že jsme méněcenní občané. Co se děje ve výrobě potravin, je skutečný skandál,“ prohlásil přepjatě při zahájení kampaně ANO. Oznámil, že na problému tvrdě maká. Jednal se zástupci nadnárodních výrobců a obchodních řetězců, což je sice dobré pro marketing, ale konkrétní závěry chybějí.
Nyní Babišova vláda, „shodou okolností“ několik dní před volbami, schválila novelu zákona o potravinách a tabákových výrobcích, která podle předkladatele ministra zemědělství Miroslava Tomana dvojí kvalitu „zdánlivě totožných“ potravin zakazuje. Hora však porodila myš, a ještě toxickou. Podle kritiků tato narychlo spíchnutá regulace nic neřeší a naopak může napáchat více škody než užitku.
[ctete postid=“244384″ title=“Speciál FORUM mapuje důsledky pěti let Babiše ve státních funkcích. Změnil Česko a není líp“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Screenshot-2019-04-14-21.10.00-385×230.png“ excerpt=“Redakce deníku FORUM 24 vydává speciální publikaci k pěti letům politické hegemonie “ permalink=“https://forum24.cz/vychazi-specialni-publikace-forum-mapujeme-dusledky-peti-let-babise-ve-statnich-funkcich/“]244384[/ctete]
Principem Tomanovy novely je zavedení drakonických pokut ve výši až 50 milionů korun za její porušení. Hlavní zodpovědnost padá na obchodníky, pokud budou prodávat výrobky s odlišnou kvalitou, jež nebudou viditelně rozlišeny jiným obalem. Dvojí kvalitu zboží tedy vláda zachovává, jen zvyšuje administrativní povinnosti a rozšiřuje knutu likvidačních sankcí, jimiž ohrožuje hlavně malé a střední prodejce.
Tajní „agenti“ kontroloři
Aby nebylo nové státní represe málo, Babišův kabinet současně schválil umožnění skryté identity pro inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Budou ji moci používat při kontrolních nákupech, čímž jen pokračuje touto koalicí oblíbený „brettschneiderovský“ trend, kdy tajní státní „agenti“ už mohou působit v Celní správě při kontrolách EET, nebo v České obchodní inspekci.
Tito inspektoři budou mít pravomoc udílet vysoké pokuty, které mohou malou či střední firmu zničit, ale citelně mohou poškodit i velké obchodníky. Není proto divu, že zástupci tohoto podnikatelského sektoru s přijatou úpravou zásadně nesouhlasí.
Pro malé obchodníky nesplnitelné
Nejhlasitěji se ozvala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Podle ní by měl nést odpovědnost ten, kdo výrobek uvádí na trh, tedy výrobce, distributor nebo dovozce.
„Je třeba vzít v úvahu, že obchodníky nejsou pouze velké řetězce, ale i malé obchody v regionech. Pro maloobchodníka na venkově je tato povinnost téměř nesplnitelná a pokuta zcela likvidační. Jak bude malý obchodník prověřovat složení výrobku? Podle jakých kritérií?“ ptá se generální ředitelka asociace Eva Svobodová.
Podle Svobodové ani není jasné, jaká bude přechodná doba, jak budou maloobchodníci upravovat smlouvy s dodavateli a jaké to pro ně vyvolá dodatečné náklady, především na právní služby. Nejasné znění zákona, který přesněji nestanovuje, kde jsou přípustné hranice „dvojí kvality“, navíc přenáší na bedra prodejců velkou právní nejistotu.
Podobně se k vládním návrhům staví Svaz obchodu a cestovního ruchu, zastupující obchodní řetězce. „Premiér a zodpovědní ministři naše připomínky znají. I my jsme toho názoru, že by měli nést odpovědnost výrobci či dovozci zboží,“ řekl deníku FORUM 24 prezident svazu Tomáš Prouza.
Upozornil na to, že obchodníci sice mohou uzavřít dodatky ke smlouvám s dodavateli za případné škody, ale může to být běh na dlouhou trať a ani nemusí dojít k dohodě. I velké obchody budou mít problém orientovat se v případných rozdílných variantách stejných výrobků v různých zemích, jelikož těmito informacemi nedisponují a nemohou jejich složení nijak ovlivňovat.
Malý prodejce bude mít zcela jistě smůlu a jen stěží se dovolá spravedlnosti za něco, co vědomě nezpůsobil. Za poslední dva roky ukončilo činnost téměř 1600 malých venkovských obchůdků, přičemž poslední ranou bylo zavedení EET. Nyní se na ty zbývající, a nejen na ně, valí další pohroma.
Havlíčka živnostníci nezajímají
Je příznačné, jak se k problému staví bývalý předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Už tehdy pro drobné podnikatele, které formálně zastupoval, neudělal téměř nic. Naopak patřil k nejhlasitějším propagátorům EET a budoval si kariéru jako poradce premiéra Andreje Babiše.
Toto trpělivé úsilí mu vyneslo vládní post a dnes schvaluje zákony proti mínění asociace, kterou dříve reprezentoval. Jen se potvrdilo, že mu hlavně posloužila jako výtah k moci, než že by se vypracoval jako skutečný obhájce malých podnikatelů a živnostníků.
Také není náhoda, že drakonickým trestům unikly nadnárodní společnosti, na které si vláda netroufá, ale i dovozci potravin. Mezi nejvýznamnější patří Animalco z holdingu Agrofert. Pokud premiér uváděl jako příklad popelnice Evropy „rybí prsty plné vody“, takové dovážela i jeho (dnes formálně skrytá) firma. V květnu 2016 u ní kontrola zjistila desítky tun ryb z Vietnamu a Polska, které obsahovaly více vody a méně masa, než deklarovaly na obalu.
Předvolební populismus
Za pouhý populismus považuje téma dvojí kvality potravin agrární analytik Petr Havel. Návrh zákona považuje za nesmyslný. „Je to hrozně smutné, jde o marginální záležitost,“ řekl pro server Info.cz.
[ctete postid=“249438″ title=“Babiš brojí proti dovozu potravin. Mezi největší dovozce patří jeho firma Animalco“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/05/Agrofert-Animalco-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Babiš zapomíná na střet zájmů a otevřeně lobbuje za svůj byznys. Odmítl “ permalink=“https://forum24.cz/babis-broji-proti-dovozu-potravin-mezi-nejvetsi-dovozce-patri-jeho-firma-animalco/“]249438[/ctete]
Nezpochybňuje, že dvojí kvalita potravin existuje, „je ale třeba vědět, jak velký je to problém doopravdy. Je to jen několik stovek výrobků, přičemž na unijním trhu je v základních potravinách až 150 tisíc druhů a variant zboží.“
„Je úplně naivní si myslet, že firmy záměrně diskriminují střed a východ Evropy. Kolikrát je jiné složení potravinářských výrobků i pro západní země,“ dodává. Kvalitní výrobky poskytují tuzemští farmáři, na ně ale vláda agrokoncernů nemyslí, a nemalá část lidí raději nakupuje to nejlevnější zboží na trhu.
S obecně nižší kvalitou výrobků potravin dodávaných tuzemským agroprůmyslem v čele s Agrofertem žádný zákon nepohne. Proto je vždycky lepší odvést pozornost jiným směrem a po volbách toto téma půjde mediálně do vytracena.