Předvolební debata: Uječený, nic neříkající Babiš. Překvapil Jurečka

Andrej Babiš (ANO) (ČTK/AP/Petr David Josek)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK/AP/Petr David Josek

Souboj Andreje Babiše a Ivana Bartoše slibovala upoutávka na debatu lídrů stran na CNN Prima News. Nakonec to nebyla tak úplně pravda. Nebyla to debata ve formátu jeden na jednoho, do té by s Ivanem Bartošem ani žádným jiným lídrem opoziční strany Babiš nešel. Všichni ho v minulosti opakovaně „rozsekali“. Nakonec debatovali Babiš, Bartoš, Marian Jurečka a Jan Hamáček.

Formát pořadu neumožňoval, až na několik výjimek, přímou výměnu názorů mezi hosty. Po úvodním slovu, kde dostal Babiš nejvíce prostoru, následovaly dotazy přítomných diváků ve studiu s tím, že každý z lídrů měl minutu na odpověď.

Výjimkou byl opět Babiš. Ten nerespektoval prakticky žádné z pravidel pořadu. Mluvil, nebo spíše křičel, kdykoliv se mu zachtělo. Nenechal kohokoliv domluvit, vstupoval do řeči, byl arogantní, přezíravý, vysmíval se. Zkrátka Babiš, kterého můžeme pozorovat už několik let. Je těžké určit, zda lídr politické divize holdingu Agrofert sází na osvědčené postupy, tedy chovat se jako buran, nebo zda tyto postupy vycházejí zkrátka z něj.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

V debatě byl jednoznačně nejsměšnějším, zároveň tím, kdo absolutně nic neřekl. Stále dokola opakoval, komu jeho vláda údajně přidala. Jak moc podporuje ty a ony a jak všechno dělá nejlépe. Oproti předchozím veřejným vystoupením Andreje Babiše je potřeba ocenit, že ho jeho tým naučil nové slovíčko. Teoretické. Toto slovo použil několikrát, když vyčítal Ivanu Bartošovi, že návrhy Pirátů jsou jen teoretické, kdežto on je velký praktik.

Vystoupení Ivana Bartoše bylo v pořádku, i když jeho slušný a věcný projev obtížně konkuroval neustále ječícímu premiérovi. V jednu chvíli se Bartoš neudržel, a když mu Babiš asi podvacáté vstoupil výkřiky do řeči, konstatoval, že premiér je hrozně nevychovaný člověk.

Hamáček byl klasický Hamáček. Nedovolil si ani slovo proti Babišovi, i když je to ve volbách jeho přímý konkurent. Jediné, na co se zmohl, byla neustálá kritika opozičních stran.

Pro někoho možná překvapivý byl Marian Jurečka a jeho jednoduché, polopatické a stručné vysvětlování vládních chyb a nápadů na zlepšení situace.

Závěrem lze říci, že zvát Babiše do jakékoliv debaty je zcela zbytečné. Bez ohledu na to, kdo má mluvit a jaké téma se řeší, Babiš si mluví, případně ječí poloslovensky, co chce a kdy chce. Nerespektuje žádná pravidla. Chodí jen tam, kam chce. K Václavu Moravcovi nebo na DVTV nepřijde. Proč?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]