Komunisté mají před volebním sjezdem a zvyšují aktivitu. Hlavní architekt tolerance oligarchické vlády Vojtěch Filip končí a KSČM si půl roku před volbami vzpomněla, že ANO nedodrželo 40 procent slibů. Premiér Babiš se ji snažil uchlácholit projektem státní komerční banky, ale neuspěl.
KSČM vyvolala s hnutím ANO dohodovací řízení, jelikož není spokojena s plněním dohody o toleranci vlády. Situace dozrála tak daleko, že širší vedení komunistů už předem jasnou většinou 80 procent hlasů vyzvalo k odstoupení od této dohody. „Bereme to jako zanedbání vztahů,“ komentoval první místopředseda Petr Šimůnek.
Nespokojení komunisté
Premiér Babiš se snažil tento vývoj přibrzdit a předal Filipovi návrh projektu na zřízení komerční banky v rukou státu. Je to jedna z podmínek tolerance jeho menšinové vlády. Zároveň však dal najevo, ho současný předvolební napnelismus uvnitř KSČM, ohrožené propadem mimo poslaneckou sněmovnu, příliš netrápí.
Pro Mladou frontu DNES uvedl, že by ukončení tolerance vlády komunistickou stranou, kterou před časem označil za demokratickou a státotvornou, byla škoda, ale i tak věří, že by v čele kabinetu dokončil řádné volební období.
Komunistům nevoní ani vrácení deseti miliard korun do rozpočtu obrany, jejichž vyjmutím podmiňovali schválení státního rozpočtu na letošní rok. Stačit jim nemusí ani výměna ministra zdravotnictví Jana Blatného, který bránil využití neschválené ruské vakcíny Sputnik V, ani šachy multiministra Karla Havlíčka ve prospěch Rosatomu kolem tendru na dostavbu jaderných bloků v Dukovanech.
Filipova fantasmagorie
Je zarážející, jak mohl premiér Babiš vůbec kývnout na tak nesmyslný požadavek, jakým je zřízení státní komerční banky, zavánějící návratem do éry socialismu. Tento nápad odmítla jako chybný a beztak do voleb neproveditelný nejen opozice, ale i většina oslovených nevládních ekonomů.
Komunisté si představují, že by tato státní banka poskytovala výhodné komerční úvěry pro fyzické i právnické osoby a „tlačila by konkurenčním způsobem na zahraniční vlastníky bank, kteří v České republice operují“.
Ekonomický analytik a konzultant Miroslav Zámečník považuje Filipův nápad za fantasmagorii. V Česku podle něj aktivně působí 47 bank a poboček zahraničních bank, „což je zpravidla dost na to, aby se řezaly o tržní podíl jako koně“.
Celkový objem poskytnutých úvěrů soukromých bank dosahuje 6,2 bilionu korun a Zámečník si neumí představit, jak by mohla státní banka vyvinout efektivní konkurenční tlak, aniž by na dotované úvěry nedoplácel daňový poplatník.
Stát je špatný hospodář
Šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová rovněž míní, že současný trh je bohatě saturován komerčními bankami s dostatečnou likviditou. „Jsou však vázány pravidly risk managementu kvůli minimalizaci ztrát. Takto striktní hodnocení rizikových úvěrů nemusí platit u státní banky,“ varuje bývalá členka Bankovní rady České národní banky.
Podobně uvažuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Stát se bohužel již mnohokrát projevil jako špatný hospodář. Snadno by se mohlo stát, že zatímco soukromé banky by dosahovaly zisků, státní banka by byla ve ztrátě. V takovém případě by na státní banku dopláceli daňoví poplatníci a vznikl by tlak na její privatizaci.“
Vůči tomuto nebezpečnému experimentu se vymezil i hlavní analytik společnosti Natland Petr Bartoň. „Přínos pro stát by banka neměla žádný, pokud tedy uvažujeme, že si stát chce nechat alespoň zbytky důvěryhodnosti. Pokud by totiž byla pod dohledem ČNB jako ostatní banky, nemá co čestného nabídnout, co již neposkytují komerční banky nebo centrální banka.“
Návrat do éry socialismu
Vojtěch Filip převzal od hnutí ANO návrh na založení státní banky k prostudování. KSČM ovšem záhy vyjádřila zklamání. Babiš totiž nepředložil vznik nové banky, ale kapitálové posílení současné Českomoravské záruční a rozvojové banky, která by jen rozšířila svoji působnost, a to i na samosprávy.
„Nejsem přesvědčen o tom, že je to materiál, který by měl sloužit k tomu, že bychom vládě ustoupili a dohodu o toleranci dál realizovali,“ reagoval Filip s dovětkem, že jednání se zástupci ANO budou pokračovat. I komunisté však začínají pochybovat, že se celý projekt podaří realizovat do voleb.
Žádná škoda to nebude, jelikož státní komerční banka do tržní ekonomiky nepatří. Naopak je symbolem komunistického, státem řízeného hospodářství, jak tvrdí opozice. Navíc by hrozilo její zneužívání nezodpovědnou vládní garniturou, která by mohla vytvářet tlaky na poskytování vybraných úvěrů podle politického klíče.
Padne vláda?
Co se stane, pokud komunisté tentokrát necouvnou a vypoví vládě dohodu o toleranci? Logicky by mělo následovat hlasování o nedůvěře vládě. Pokud by KSČM nesehrála jen trapné divadlo, měla by hlasovat pro nedůvěru a následně pro rozpuštění poslanecké sněmovny z důvodu předčasných voleb.
K tomu je ovšem potřeba ústavní většina 120 hlasů a ČSSD volbou vedení dala jasně najevo, že chce svůj tragický part ve vládě dohrát až do hořkého konce. Pokud by se tedy našel dostatek hlasů pro nedůvěru vládě, patrně by dovládla v demisi až do říjnových voleb.
S touto eventualitou už počítá i prezident Miloš Zeman, který v rozhovoru pro Blesk.cz přiznal, že se jeho vztahy s premiérem Babišem „dále zlepšují“. Vyhazov vzpurného ministra Blatného vykonal své. Jak s tím souvisí rojení komunistů kolem tolerance vlády? Vlastně nijak, teď už je to jen okrajová záležitost.