Předvolební sliby o rozpočtové odpovědnosti jsou zřejmě pasé. Nastává návrat populistického rozdávání

Premiér Petr Fiala (ODS) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Konec dubna se na tuzemské politické scéně nesl v duchu rozdávání peněz. Vláda Petra Fialy schválila jednorázový příspěvek pro rodiny s příjmem do jednoho milionu korun ročně. Právě tyto rodiny by měly získat 5000 korun na dítě. Je však státní rozpočet České republiky na tento krok současné vládní koalice připraven?

Vláda Petra Fialy se dostala k moci ve velmi složitém období. Po skončení covidové pandemie a po olympijských hrách v Číně vtrhla vojska Ruské federace na území svého svrchovaného západního souseda. Není tajemstvím, že za aktuální zvyšování všech cen může právě válka na Ukrajině a s ní spojené roztrhané dodavatelské řetězce spolu s poptávkovým šokem, který byl zaznamenán například na trhu s pohonnými hmotami. Ke všemu také přispívá český přehřátý trh práce. Svět se v návaznosti na délku trvání války může dostat do recese, která bude mít výrazný vliv na snížení životní úrovně každého občana nejen v ČR, ale i v Evropské unii.

Tlak na přijetí opatření

Vládě bylo ze strany populistů působících v opozici vyčítáno, že pro tuzemského občana nic nedělá a věnuje se pouze humanitární pomoci ukrajinským uprchlíkům. Kromě odesílání potravin a zbraní na válkou postiženou Ukrajinu byly zavedeny i některé úlevy pro občany Ukrajiny, kteří již obývají území České republice. Jednou z nich byla úleva na jízdném v MHD. To se voličům a příznivcům populistických stran a hnutí nezamlouvalo, čímž vznikl tlak na vládu, který eskaloval návrhem Andreje Babiše.

Alena Schillerová, Andrej Babiš a Karel Havlíček (ČTK)

Šéf hnutí ANO se netají tím, že jeho hlavní elektorát jsou senioři, kterým navrhl poskytnout jednorázovou kompenzaci 6000 Kč kvůli zvyšujícím se cenám. K podobnému kroku se tehdejší vládní hnutí ANO odhodlalo v době covidové pandemie, kdy seniorům dalo jednorázovou předvánoční kompenzaci ve výši 5000 Kč. Babišův návrh by působil na české veřejné finance destruktivně, neboť by došlo k rychlejšímu zadlužování a též k rapidnímu růstu inflace.

Komu bude příspěvek poskytnut?

Nárok na příspěvek mají rodiny, které ročně nevydělají více než 1 milion korun. V přepočtu na měsíční mzdu se jedná o částku ve výši 83 333 korun. Průměrná mzda se ve 4. kvartálu 2021 zvýšila na 40 135 korun. Za předpokladu, že v rodině žijí dvě dospělé osoby, které dosahují průměrné mzdy, vydělají 80 270 korun měsíčně, tedy i jich se bude jednorázový příspěvek týkat. Zde se nabízí otázka, zdali je příspěvek pro tyto rodiny adekvátní, protože se spíše vlivem aktuální situace zhorší životní standardy rodičům samoživitelům. Vláda Petra Fialy bohužel podlehla tlaku a rozhodla se plošně poskytnout příspěvek rodinám, které ho nepotřebují. Podobně jako došlo k plošnému odpuštění DPH na energie za listopad a prosinec loňského roku.

Vliv opatření na veřejné finance

Veřejné finance jsou snad v historicky nejhorším stavu. Velmi uvolněná Babišova fiskální politika zapříčinila růst zadlužení. Česká republika se tak během jednoho roku stala z premianta evropským outsiderem. Dle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu téměř polovina výdajů nešla na covidové kompenzace, byla tedy napumpována do ekonomiky, což zapříčinilo růst inflace. S příspěvkem Fialovy vlády to bude podobné.

(Týdeník FORUM)

Duben je prvním měsícem letošního roku, který nemá status rozpočtového provizoria. Vláda ve svém návrhu rozpočtu zveřejnila plánovaný schodek 280 miliard, již nyní je však jasné, že tohoto čísla se na konci roku nedosáhne. Očekávám prohloubení deficitu státního rozpočtu, neboť tento příspěvek bude placen na dluh. Zvýšeným zadlužením se zhorší rating České republiky u jednotlivých agentur, což bude dalším signálem pro prodražení obsluhy státního dluhu.

Monetární politika pod vlivem vládního příspěvku

Vysoká inflace sužuje nejeden evropský stát. Původní návrh státního rozpočtu byl dle opozičních stran v dolní komoře parlamentu proinflační a protirůstový. Ekonomové se shodují, že příjmy státního rozpočtu byly nafouknuty právě díky inflaci a výdaje byly osekány jen pro efekt. Pravdou je, že rozhodnutí zavést mimořádný příspěvek na dítě je strukturální chybou.

Vláda by se měla snažit o efektivní konsolidaci veřejných financí, což se kvůli tomuto opatření nestane. Vyplacení příspěvku bude mít za následek zvýšení inflace, což bude signálem pro Českou národní banku ke zvýšení úrokových sazeb, případně k další intervenci ohledně měnového kurzu, ty ovšem nelze činit donekonečna z důvodu omezených devizových rezerv. Obecně lze říct, že na první pohled dobře vypadající pomoc může právě střední třídě uškodit ve formě vyšších úroků na hypotékách.

Doba populistická

Dnešní doba je protkaná populismem. Andrej Babiš nastolil trend, kterému lze pouze stěží odolat. Předvolební sliby o rozpočtové odpovědnosti jsou zřejmě pasé. Jen doufejme, že se vlak s populistickým rozdávání peněz nerozjede a nezapříčiní bankrot České republiky, protože nejedna země doplatila na velkorysou sociální politiku.

* * * 

Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda — největší ekonomická soutěž v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články