Podle nejnovějšího modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by hnutí ANO získalo 27,5 procenta hlasů. Oproti červnovému průzkumu je to propad o 4,5 procenta. Šetření přitom probíhalo od 24. srpna do 11. září, není v něm tedy ještě zahrnutý nejnovější vývoj a masivní šíření nákazy koronaviru, kdy zásadním způsobem selhala vláda, za což nese hlavní odpovědnost Andrej Babiš, který v srpnu zasáhl do zavádění opatření bránících jejímu šíření. Dá se proto očekávat, že preference hnutí ANO budou dále klesat. Velká otázka je, kam až stihnou padnout do příštích sněmovních voleb.
Rozdíl mezi v pořadí prvním a druhým politickým uskupením v aktuálním šetření agentury Kantar CZ se významným způsobem snížil. Hnutí ANO Andreje Babiše a Piráty dělí pouhých osm procentních bodů. Přitom ještě podle březnového průzkumu stejné agenutury byl tento rozdíl celých 21 procent. Hnutí ANO tehdy mělo 34,5 procenta hlasů a Pirátská strana 13,5 procenta (pro úplnost dodejme, že v té době byla ve skutečnosti druhá v pořadí ODS se 14 procenty).
Mohlo by se tedy zdát, že s hnutím ANO je to opravdu nahnuté, zvlášť když uvážíme, že jeho preference mohou v následujících měsících padat ještě výrazně více spolu s tím, jak očividnější bude, že premiér Babiš a jeho vláda nezvládli novou vlnu šíření koronaviru.
Přesto je v současné chvíli brzo toho vyvozovat příliš, protože za půl, za tři čtvrtě roku může být situace zase jiná. Stačí totiž zapátrat ve starších průzkumech Kantar CZ a člověk zjistí, že rozestup mezi hnutím ANO a druhými Piráty byl už jednou podobně malý, respektive ještě menší, ale později se ukázalo, že to byl jen výkyv, který opět pominul.
V červnu 2019 (uvedené šetření bylo uzavřeno 26. června), kdy hnutí ANO mělo jen 25,5 procenta hlasů a Piráti 18,5 procenta, tak byl rozdíl mezi nimi pouze 7 procentních bodů. Bylo to v době, kdy Milion chvilek měl jednu velkou demonstraci za druhou. Jeho protesty se tehdy konaly každý týden – ob týden v Praze a ve městech po celé republice. 23. června se pak uskutečnila první demonstrace Milionu chvilek na pražské Letné, které se zúčasnilo kolem 250 tisíc lidí.
Takže s preferencemi je to dost proměnlivé a nedá se spohnout na to, že když jsou jednou dole, tak už tam zůstanou. A naopak, když jsou nahoře, za pár měsíců už tam být nemusí. Nyní to sice vypadá, že jejich pokles může být vážný a trvalý, ale kdoví, jak dlouho tento dojem vydrží.
Zaškobrtnutí či trvalý propad
Rozdíl osm procent mezi v pořadí první a druhou partají na jedné straně již není velký, pokud je však cílem opozičních uskupení zabránit tomu, aby hnutí ANO sestavovalo vládu a mělo post premiéra, zdá se být nutné ho opravdu porazit ve volbách, vyhrát a obsadit první příčku.
Je pravda, že do výsledného pořadí ještě zasáhne to, zda opoziční strany budou kandidovat v koalicích – respektive rýsuje se možnost dvou bloků, jednoho kolem Pirátské strany a druhého kolem občanských demokratů. To by následně mohlo přispět k tomu, že v případě pokračujícího pádu preferencí hnutí ANO by ho jeden z bloků skutečně mohl porazit.
Ovšem aby se tak stalo, muselo by Babišovo hnutí skutečně padnout a už se nevzpamatovat. A v tom je právě zakopaný pes. Jedna věc je krátkodobý pokles a určité zaškobrtnutí a druhá trvalý propad. A pořád je třeba brát v potaz, že 27,5 procenta hlasů, které hnutí ANO přisoudil aktuální průzkum, je sice méně, než kolik získalo ve sněmovních volbách v roce 2017, ale jen o dvě procenta a kousek.
Další varianta, kterou je třeba vzít v potaz, je ta, že preference Babišova hnutí sice zásadně poklesnou a v příštích sněmovních volbách bude mít například jen 20 procent hlasů, ale uskupení v pořadí druhé – například koalice stran kolem ODS či Pirátů – bude mít jen 19,5 procenta. V takovém případě by pak hodně záleželo na tom, co by následovalo.
Pro ilustraci si můžeme vzít volby do dolní komory v roce 2013 a o tři roky dříve. V prvním případě volby vyhráli sociální demokraté s 20,45 procenty a druhé v pořadí bylo hnutí ANO s 18,65 procenty. I přes relativně malý náskok vítězná ČSSD sestavila vládu a Bohuslav Sobotka navzdory vnitrostranickým rozepřím a tzv. lánskému puči se stal premiérem.
V druhém případě ČSSD zvítězila s 22,08 procenty následována ODS s 20,22 procenty. Tehdejšího šéfa sociální demokracie Jiřího Paroubka tento volební výsledek zaskočil. Předpokládal mnohem lepší, který by umožnil sněmovní většinu s komunisty, takže nakonec na post stranického předsedy rezignoval.
Vleklá a nikam nevedoucí vyjednávání
Záleží tedy na tom, zda by Andrej Babiš, pokud by preference jeho hnutí poklesly, a přesto by stačily na první místo ve volbách, následoval osud Jiřího Paroubka či Bohuslava Sobotky. Záviselo by to jednak na něm samotném, a pak z velké části na tom, jaké možnosti vládních koalic by jeho hnutí s ním v čele mělo, jestli vůbec nějaké.
Pokud by hnutí ANO obdrželo jen kolem 20 procent, nebo i méně, navzdory volebnímu vítězství by to vzhledem k výsledkům v minulém sněmovním klání (29,64 procent), celkovým očekáváním a dlouhodobým preferencím v průzkumech byla pro Andreje Babiše obrovská prohra a rána spojená se značným zklamáním.
Pokud by se zároveň dostal do situaci, kdy by se s ním žádná strana moc nehrnula do koalice a měl by před sebou vleklá a nikam nevedoucí koaliční vyjednávání, možná by zavelel k ústupu a buď své hnutí nasměroval do opozice, nebo by se alespoň stáhl sám a přenechal premiérský post někomu jinému, kdo je mu blízký a na koho se může spolehnout. A to by se mohlo stát navzdory tomu, že by Andrej Babiš měl plnou podporu prezidenta Miloše Zemana, který by deklaroval, že ho jako předsedu vítězné strany znovu jmenuje premiérem.
V případě takového propadu preferencí, který ale zároveň nepřivodí to, že hnutí ANO skončí na druhé či ještě horší příčce, je pak rozhodující to, kdo a za jakých podmínek bude ochotný jít s hnutím ANO do vlády. Podle aktuálního průzkumu Kantar CZ má ČSSD 5,5 procenta hlasů a KSČM dokonce jen 4,5 procenta.
Kdyby obě strany ze sněmovny vypadly a zároveň se do ní neprobojovala Trikolóra Václava Klause mladšího, což se zatím nezdá, a hnutí ANO mělo jen kolem 20 procent hlasů, konec premiéra Andreje Babiše by byl na spadnutí. Musela by být splněna už jen jedna podmínka – Piráti, hnutí STAN, ODS, TOP 09 a lidovci by museli jednání s hnutím ANO nebo minimálně s Andrejem Babišem rezolutně odmítnout. Tenhle scénář je možný a jeho pravděpodobnost se aktuálně zvyšuje.