Od loňských říjnových voleb do poslanecké sněmovny přece jenom ještě neuplynulo ani půl roku, přesto už opět začíná být zajímavé sledovat volební modely, jak by jednotlivé strany, hnutí a koalice dopadly nyní, kdyby se konaly volby do dolní komory parlamentu. Minimálně z toho důvodu, že na podzim nás čekají komunální volby, a kromě toho dlouhodobé trendy jsou důležitou zpětnou vazbou pro jednotlivá uskupení, jak si vedou a zda občané jejich působení hodnotí kladně. Leccos z toho naznačil nejnovější průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi.
Volby by vyhrála koalice SPOLU s 32,5 procenty hlasy. Na druhém místě by se umístilo hnutí ANO, které by obdrželo 27,5 procenta. Za hnutím Andreje Babiše by výrazně zaostávala koalice Pirátů a Starostů se ziskem 14,5 procent a do sněmovny by se ještě jako čtvrté dostalo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které by obdrželo 12 procent hlasů.
Je třeba říct, že koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 si vede velmi dobře i ve srovnání s loňským volebním výsledkem. V říjnu koalice dosáhla na 27,79 procenta. Zdá se, že voliči jsou zatím s vládou Petra Fialy spokojeni, což se odráží právě v růstu volebních preferencí koalice SPOLU. Přirozeně z toho pak plyne, že občané si přejí pokračování této koalice a ta by měla zcela samozřejmě fungovat i na dalších úrovních – ať už komunální, krajské či evropské. Voliči ji jednoznačně oceňují a stojí o ni.
Hnutí ANO je na tom sice hůře, rozhodně se však u něj nekoná žádná tragédie, naopak. Ve sněmovních volbách Babišovo uskupení získalo 27,12 procenta hlasů, takže podle šetření agentury Kantar CZ by na tom bylo dokonce ještě o něco lépe. Ve skutečnosti je to velmi dobrá strategická pozice, kdy se ANO velmi rychle při zaváhání a nespokojenosti vlažnějších voličů koalice SPOLU, případně, pokud hnutí ANO přebere část hlasů SPD, může probojovat na první příčku.
Aktuální preference politických stran: volební model s koalicemi agentury @KANTARCZ pic.twitter.com/bpD8k95y7c
— OtázkyVáclavaMoravce (@OtazkyVM) March 13, 2022
Nespokojenost se současným ekonomickým a politickým vývojem
Ostatně je potřeba počítat s tím, že ekonomická situace se výrazně zhoršila, vyhlídky nejsou příznivé a celkově jsme vstoupili do ještě obtížnějšího období, než se původně očekávalo, takže pro vládní koalici bude mimořádně obtížné udržet si svoji podporu. Hlavní šancí Petra Fialy a spol. je přesvědčit občany o tom, že vše nepříjemné, co budou zakoušet, má svůj důvod a bohužel to nemůže být jinak. Zatím si však vedou velmi dobře i vzhledem k tomu, že si koalice SPOLU polepšila i oproti listopadovému průzkumu Kantar CZ, ve kterém obdržela 28 procent.
Koalice Pirátů a Starostů si naopak vůči listopadovému šetření pohoršila. Tehdy měla 17 procent a podle toho aktuálního by jí svůj hlas dalo jen 14,5 procenta voličů. Je na tom tedy ještě hůře než ve sněmovních volbách, ve kterých dostala 15,62 procenta hlasů. U Pirátské strany a Starostů a nezávislých je tak jen otázka času, kdy oficiálně oznámí, že do žádných dalších voleb už spolu rozhodně nepůjdou.
Naproti tomu Okamurovu hnutí SPD se daří velmi dobře. S 12 procenty překročilo preference, které obdrželo v listopadu v průzkumu agentury Kantar CZ (9,5 procenta), a stejně tak si stojí lépe než v říjnových volbách (9,56 procenta hlasů). Zároveň hnutí Tomia Okamury bude mít v následujícím období mnoho příležitostí oslovit nemálo dalších voličů nespokojených se současným ekonomickým a politickým vývojem.
Koalice SPOLU by tak rozhodně neměla propadat přílišnému optimismu. Voliči jsou jí sice velmi silně nakloněni, ale to se může rychle změnit, proto je nutné občanům veškeré kroky jasně a podrobně vysvětlovat, a hlavně vyvracet všechny možné „jednoduché“ a přitom problematické ekonomické, daňové i jiné recepty a návrhy, které se už nyní objevují a které se ještě více objevovat budou. Protože, pokud vládní koalice začne chybovat, SPOLU to na svých preferencích pocítí opravdu rychle; tlak, který je na ni kladený, je skutečně enormní.