Přehled: Kdo se může od prosince „těšit“ na EET?

ČTK

Andrej Babiš slibuje. | FOTO: ČTK

Mezi stravovací a pohostinské služby, kterých se bude od 1. prosince týkat elektronická evidence tržeb, patří vedle hotelů a restaurací i kempy, stánky s občerstvením, cateringové firmy nebo menzy. Vyplývá to z klasifikace ekonomických činností (NACE), na kterou přímo odkazuje schválený zákon. Zároveň ale uvádí, že evidovanými tržbami nejsou ty ze stravování a ubytování žákům a studentům poskytovaného školou, vysokou školou nebo školským zařízením.

Podle zákona se evidence tržeb nebude týkat příspěvkových organizací. V případě školních jídelen nebo menz si tak podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí budou muset přístroj pro evidenci tržeb pořídit soukromé školy, které jídlo prodávají i dalším lidem.

Podle dřívějších informací z tisku se také bude elektronická evidence tržeb týkat například kadeřnic nebo dalších pracovníků ve službách, kteří nabídnou klientovi kávu a tu pak samostatně účtují. Stejně tak evidenci tržeb bude podléhat prodej občerstvení v autobusech nebo vlacích.

V souvislosti s tím ovšem evidovanou tržbou nebudou podle zákona platby jízdného placené v dopravních prostředcích, tržby z osobní železniční dopravy nebo na palubě letadel.

Místopředsedkyně Komory certifikovaných účetních Zuzana Pšeničková upozornila, že do evidence tržeb spadají vedle plateb v hotovosti nebo stravenkami i platby platební kartou přes platební terminál, nebo dokonce platby kartou přes platební brány. Platby přes platební brány přitom podle ní budou zřejmě vyvolávat problémy. „Podnikatel vidí uskutečnění platby až na výpise z banky, tudíž dochází k časové prodlevě mezi okamžikem uskutečnění platby a okamžikem připsání platby na účet. Takže se bude zřejmě běžně stávat, že plátci DPH budou generovány doklady automaticky po zadání volby, že bude placeno prostřednictvím platební brány, a pokud k platbě nakonec nedojde, budou muset být tyto platby stornovány,“ uvedla.

Od září začne Finanční správa přidělovat autentizační údaje, tedy unikátní přístupy, k evidenci tržeb obchodníkům a od listopadu začne zkušební provoz celého systému.

NACE je standardní klasifikací ekonomických činností Evropské unie. Každý druh ekonomické činnosti tak má přiřazen kód.

Klasifikace ekonomických činností (NACE), které se bude v první fázi podle zákona dotýkat zavedení elektronické evidence tržeb. (kódy 55 a 56)

SEKCE I – UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ A POHOSTINSTVÍ

55 Ubytování

55.1 Ubytování v hotelích a podobných ubytovacích zařízeních

55.10 Ubytování v hotelích a podobných ubytovacích zařízeních

55.10.1 Hotely

55.10.2 Motely, botely

55.10.9 Ostatní podobná ubytovací zařízení

55.2 Rekreační a ostatní krátkodobé ubytování

55.20 Rekreační a ostatní krátkodobé ubytování

55.3 Kempy a tábořiště55.30Kempy a tábořiště

55.9 Ostatní ubytování

55.90 Ostatní ubytování

55.90.1 Ubytování v zařízených pronájmech

55.90.2 Ubytování ve vysokoškolských kolejích, domovech mládeže

55.90.9 Ostatní ubytování j. n.

56 Stravování a pohostinství

56.1 Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních

56.10 Stravování v restauracích, u stánků a v mobilních zařízeních

56.2 Poskytování cateringových a ostatních stravovacích služeb

56.21 Poskytování cateringových služeb

56.29 Poskytování ostatních stravovacích služeb

56.29.1 Stravování v závodních kuchyních

56.29.2 Stravování ve školních zařízeních, menzách

56.29.9 Poskytování jiných stravovacích služeb j. n.

56.3 Pohostinství

56.30 Pohostinství

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner