Přehled nových covidových opatření. Co se od středy změní?

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Z důvodu blížících se novoročních oslav dojde od středy 29. prosince ke změně protikoronavirových opatření. Deník FORUM 24 přináší stručný a jasný přehled nových pravidel. Opatření jsou prozatím platná do 2. ledna.

Silvestrovské večírky do padesáti lidí

Oslav nového roku, za které jsou považovány veřejné i neveřejné akce, se může účastnit maximálně 50 osob. Jde zejména o akce, při nichž dochází ke střetávání osob na jednom místě.

Týdeník FORUM, číslo 19 (FORUM 24)

Bary a restaurace: Maximálně 4 lidé u stolu

S koncem nouzového stavu se prodloužila i otevírací doba barů a restaurací. Od středy budou u stolu moct sedět pouze čtyři lidé s výjimkou členů jedné domácnosti. Doposud byl maximální počet lidí u stolu stanoven na šest.

U stolů s více místy k sezení je možné usadit více osob s rozestupy alespoň 1,5 metru.

V zařízeních je možné konzumovat pouze po prokázání potvrzení o očkování či prodělání covidu-19.

Tisíc lidí na hromadných akcích

Kulturní a jiné hromadné akce nesmí přesáhnout kapacitu 1000 sedících osob. Události, jejichž účastníci nesedí u stolu, mohou pojmout pouze 100 osob.

Pro vstup na hromadné akce se vztahují stejná pravidla jako při vstupu do restaurací. PCR ani antigenní test nestačí. Je nutné se prokázat očkovacím certifikátem nebo dokladem o prodělání nemoci.

Omezení maloobchodního prodeje

Od středy nesmí prodejci do obchodu pustit více zákazníků, než je jeden na 10 m2 prodejní plochy. Provozovatel je povinen aktivně bránit tomu, aby se zákazníci shlukovali v menších rozestupech než 1,5 metru, a to i ve frontě při placení či před prodejnou. Pravidla se nevztahují na vozidla taxislužby, knihovny a zařízení poskytující zájmovou, výchovnou, rekreační nebo vzdělávací činnost pro děti ve věku 6 až 18 let.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články