PŘEHLEDNĚ: 17. listopad v Praze chystá červené karty i Zemana s konvičkovci

Eric Drooker

Také letos je na svátek 17. listopadu připraveno mnoho akcí, průvodů nebo demonstrací. Nejvíce se jich koná pochopitelně v Praze: Sejdou se odpůrci i příznivci prezidenta Miloše Zemana, ti první ve spojení s Blokem proti islámu i samotným prezidentem. Naplánováno je také setkání Refugees Welcome nebo demonstrace Tomia Okamury. Jak upozorňuje Pavel Šafr ve svém komentáři, bude to náročný den.

10:00 (po celý den) Díky, že můžem! (Národní třída)

Akce se bude odehrávat zejména na piazzetě Národního divadla. Pořadatelé slibují divadlo, performance, koncerty, občerstvení nebo mši a říkají: „Nechceme nadávat u piva, provolávat patetická hesla, klást věnce nebo deklamovat prázdné fráze… Chceme ukázat, jak se dá naložit s nabytou svobodou – v umění, občanské společnosti, veřejném prostoru. Chceme se radovat z toho, že můžem!”

13:30 Karta pro příštího prezidenta (Národní třída)

Pokračování loňské události, kdy zúčastnění vystavili prezidentu Miloši Zemanovi červenou kartu. Tentokrát ale pořadatelé chtějí být pozitivní a začít s hledáním prezidenta nového. Na své červené (nebo jiné) karty má každý zájemce napsat jméno nebo vlastnosti člověka, kterého by v příštím volebním období na Pražském hradě. A proč je to tentokrát jiné? „To, co se děje na Hradě, nemá ve svobodné České republice obdoby, ale pouze negativním vymezováním to zjevně nezměníme. Je potřeba začít hledat pozitivní alternativy. Je potřeba diskutovat se všemi, kteří vyznávají hodnoty slušnosti a lidských práv, aby budoucnost byla lepší,“ píše na facebookové události hlavní organizátor Marek Přikryl.

Screenshot 2015-11-10 16.54.32

13:30 Tahle země patří všem „REFUGEES WELCOME“ (náměstí Míru)

Na této akci vystoupí například Táňa Fischerová nebo Martin C. Putna. Svolavatelé deklarují, že v rámci připomínky důležitých mezníků české historie – 17. listopad 1939 a 1989 – by rádi upozornili na to, že Češi museli v dějinách často utíkat ze svého domova, a proto by měli být stejně solidární k uprchlíkům, kteří dnes přicházejí k nám. „Tvrdíme, že lidi nelze dělit podle rasy, národnosti či náboženství. Říkáme, že tahle země patří všem lidem dobré vůle,“ stojí na Facebooku.

14:00 Demonstrace na podporu názorů prezidenta republiky na imigraci a islám (Albertov), za účasti prezidenta Miloše Zemana

Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček potvrdil, že prezident se 17. listopadu vrátí tam, kde loni dostal vajíčkem od rozzlobených odpůrců: na Albertov. Tentokrát zde ovšem budou jeho podporovatelé a zejména obránci českého národa pod vedením Martina Konvičky a Jana Veleby. Demonstrace se původně měla odehrávat na Hradčanech, kvůli Zemanovi se ale přesunula. Nezbývá než doufat, že se tito lidé nesetkají s těmi, kteří budou o něco dál na červených kartách volit nového prezidenta.

14:00 Demonstrace Tomia Okamury (Václavské náměstí u Muzea)

Tomio Okamura nemluví s Markem Černochem, jelikož mu rozložil jeho hnutí Úsvit, a proto organizuje svoji demonstraci, kterou svolává na stejnou hodinu, jako je ta na Albertově. Je samozřejmě namířena také proti uprchlíkům a proti Evropské unii a vystoupí např. poslanec Radim Fiala a nebude chybět ani známý protiislámský řečník Aleš Brichta.

13:00–17:00 Dvě totality stačily (dolní část Václavského náměstí)

zahájení kulturně edukativního programu k 17.listopadu 1939-1989 Václavské náměstí, spodní část, Praha 1

Zahájení: představitelé Hlavního města Prahy a Městské části Praha 1 a zástupci spolků Protitotalitní platformy

Hosté: účastníci 17.listopadu 1989, historik PhDr. Pavel Žáček a další významní hosté

Účinkující: Jaroslav Hutka, J.J.Jazzmen, Luboš Andršt Blues Band a další hudební formace

14:00 Sametové posvícení 2015: Kde domov můj?!

Již 4. ročník satirického karnevalového průvodu. Připravuje se téma Loď bláznů aneb Kde domov můj?! a organizátoři k tomu píší: „S nadsázkou a humorem chceme tímto středověkým motivem zobrazit současné vážné dění okolo uprchlické krize a přístup České republiky k ní. Pojedeme sami jako uprchlíci na lodi, jako blázni-námořníci spolu s představiteli naší země.“ Průvod začíná i končí na Národní třídě.

15:45 Setkání dobré vůle (Václavské náměstí)

Tuto akci svolává Spolek Podhradí. Měly by se zde potkat různé skupiny lidí – ti, kteří půjdou z Národní třídy po akci s červenými kartami, Czech team (dobrovolníci, kteří půjdou z náměstí Míru) a také Iniciativa Hlavák – lidé, kteří pomáhají uprchlíkům každý den na Hlavním nádraží. Promluví také zástupci vysokých škol. „Protože v diskuzi v České republice dochází k radikalizaci, potřebujeme protiváhu. A právě při klidné diskuzi rozumných lidí se často ukáže možnost lidského a zároveň rozumného řešení,“ vzkazuje Spolek Podhradí.

17:00 Jdeme Hradu připomenout Ústavu

Jelikož letošní „červené karty“ nebudou explicitním protestem proti prezidentovi Miloši Zemanovi, chystá se protest jiný. Organizace East European Information Centre, Kaputin, Marné čekání, oMEN a Pražský Majdan svolávají průvod, který bude startovat na Václavském náměstí a zamíří na Hradčanské náměstí. Prezidentovi chtějí sdělit svůj nesouhlas s postoji k Rusku, NATO nebo k uprchlíkům. „Jdeme jej ujistit, že učiníme vše pro to, aby naši zem neohrožoval ani on, ani nikdo jiný. Že budeme bránit budoucnost České republiky jako vyspělého, mírumilovného, tolerantního a demokratického státu. Že to nevzdáme,“ stojí v popisu facebookové události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner