Vláda Petra Fialy (ODS) ve čtvrtek představila konsolidační balíček, jehož součástí je i důchodová reforma. Ekonomické reformy mají snížit schodky státního rozpočtu v příštím roce o 94 miliard korun, v následujícím roce o 147 miliard. Předkládané změny v oblasti penzí mají znamenat úsporu v podobě tří procent HDP, v přepočtu na současné peníze zhruba 225 miliard korun.
„To, co vám dnes předkládáme, má naši naprostou podporu,“ prohlásil v úvodu tiskové konference premiér Petr Fiala (ODS). „Nečekáme slova chvály ani masivní pochopení. Jsme připraveni na racionální debatu a všechna opatření obhájit,“ pokračoval ministerský předseda. „Pokud bychom to neudělali, byl by schodek příští rok o 94 miliard vyšší a další o 140 miliard vyšší,“ vzkázal premiér. Co všechno se změní?
Důchody
Vznikne mechanismus automatického zvyšování důchodového věku, a to podle předpokládané doby dožití dnešních padesátníků. Podle vlády by totiž občané měli mít vždy 15 let dopředu jasno, kdy budou moci odejít do důchodu. Podle vlády by lidé měli v důchodu strávit přibližně 21,5 roku.
Zároveň vláda navrhuje zavést jiné podmínky pro odchod do důchodu pro lidi, kteří platí pojištění 45 let a zároveň pracují. Započítávat se do doby pro odchod do důchodu budou i vybrané náhradní doby, například péče o děti do čtyř let věku.
Lidí odcházejících do důchodu po roce 2026 by se mělo dotknout mírné snížení pod tzv. první redukční hranicí, která je nyní 44 % průměrné mzdy. Bude to znamenat snížení asi 2 tisíce za deset let.
Nadále však budou nové důchody růst, počítá se, že během deseti let asi o deset tisíc korun.
Do důchodového systému se podle vlády mají zapojit i lidé pracující na dohody o provedení práce. Bude nastavena měsíční částka, při jejímž překročení pak budou muset lidé pracující na DPP platit sociální pojištění.
Zkrácení doby pojištění
Lidé, kteří nesplnili zákonnou dobu pojištění, si budou moci zažádat dva roky po řádném termínu. Nyní to bylo v době, kdy měli placeno alespoň 30 let pojištění.
Důchody pro náročné profese
Vláda vytvoří seznam profesí, které budou mít možnost odejít do důchodu za zvýhodněných podmínek, a to maximálně o tři roky dříve, než bude důchodový věk pro konkrétní ročník. Vzniknout by to mělo do deseti let.
Vdovské a vdovecké důchody
Bude prodloužena doba pro obnovení nároku na vdovský důchod, a to na pět let. Dojde tedy k návratu stavu z roku 2009.
Vyšší důchody
V současné době je základní výměra důchodu, jež je stejná pro všechny, 10 % průměrné mzdy. K tomu je připočítávána minimální zásluhová část 770 korun. Vláda chce i zde zavést garantovanou částku 10 % průměrné mzdy. Nejnižší důchod by tak měl dosahovat 20 % průměrné mzdy.
Penzijní připojištění a práce k důchodu
Zvýší se příspěvek státu lidem, kteří si sami střádají na stáří. Příspěvek nebude vyplácen těm, kteří již pobírají důchod.
Vláda chce motivovat i k práci při důchodu. A to buď následným zvýšením pobíraného důchodu, nebo slevou na sociálním pojištění.
Pojistné pro OSVČ
Cílem je, aby se důchody pro živnostníky dostaly alespoň na 15 tisíc korun. Proto se bude navyšovat vyměřovací základ z 25 % průměrné mzdy na výši minimální mzdy. Mělo by k tomu dojít během tří let. V platnost má vejít již v roce 2024.
Vyměřovací základ pro rodiny a partnery
Bude zaveden tzv. fiktivní vyměřovací základ. Pro potřeby důchodového systému se bude systém během péče o děti nebo osobu blízkou počítat s tím, že daný pojištěnec bude odvádět na pojistném průměrnou mzdu. Tento systém se má stát náhradou výchovného.
Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci podle vlády dobrovolně rozhodnout, že se podělí o své odvody na důchodové pojistné. A to jak ve stáří, tak i v případě, že jeden z partnerů začne pečovat o dítě či blízkou osobu.
Důchody bude možné samozřejmě i opětovně rozdělit. Pokud by to bylo kvůli rozvodu, bude se muset rozhodnout v speciálním řízení.
DPH a daň z příjmu
Vláda navrhuje, aby daň z přidané hodnoty (DPH) nově měla dvě sazby místo nynějších tří. Nově budou sazby 12 a 21 %, nulové zdanění se pak bude týkat knih. Více bude zdaněn alkohol a tabák. Zlevněny budou potraviny a nealkoholické nápoje, zdravotnické pomůcky, léky, stavební práce, dětské autosedačky, noviny, bezlepkové výrobky, veřejná doprava, stravovací a ubytovací služby, vodné a stočné, teplo, vstupenky na kulturu a sport (divadlo, kino, koncerty), pohřební služby.
Daň z příjmu firem se zvýší z 19 na 21 % a bude zvýšena i daň z nemovitosti.