Překračujete pravomoci předsedy Rady ČT, píše novinářská organizace Matochovi

Pavel Matocha (facebook)

Pavel Matocha | FOTO: facebook

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu se prostřednictvím svého předsedy Michala Klímy obrátil otevřeným dopisem na předsedu Rady České televize Pavla Matochu kvůli jeho vyjádřením směrem k redaktorům České televize. Podle organizace překračuje své pravomoci.

Pane předsedo Matocho,

v médiích jsme zaznamenali Vaše výroky, v nichž jste se negativně vyjadřoval k práci konkrétních redaktorů České televize. Poté, co jste na jednání Rady v rozporu s kompetencemi člena Rady požadoval po vedení ČT dodání informací o hodnocení novinářů ČT v médiích, je to další důkaz Vaší snahy zasahovat do záležitostí, které Vám nepřísluší řešit.

Také jste veřejně kritizoval ČT, že je podle Vašeho mínění příliš „probruselská“, že prý vystupuje proti rozhodnutí vlády a hájí rozhodnutí Evropské komise. Řekl jste, že je to jedna z věcí, na niž je podle Vás třeba se soustředit a upozorňovat a snažit se změnit. Upozorňujeme Vás, že toto Vaše prohlášení je výzvou k porušení zákona, který garantuje České televizi nezávislost a členům Rady ČT nedává kompetence zasahovat do jejího programu. Naopak, Rada ČT má ze zákona povinnost dohlížet na to, aby ČT byla nezávislá, stejně jako výstupy, které nabízí veřejnosti. Tvorba programu je pak výlučnou pravomocí vedoucích pracovníků ČT.

Profesionální povinností veřejnoprávních médií v žádném případě není hájit rozhodnutí konkrétních politiků ani politických orgánů, a tedy ani vlády. Naopak, profesionální povinností novinářů je pravdivě a v souladu s realitou informovat veřejnost. Navíc, zaznívají-li výzvy po tom, aby ČT hájila vládu proti Bruselu od Vás, jako od autora médií ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, nelze se ubránit podezření, že se tak snažíte ovlivnit zpravodajství ČT o střetu zájmů Andreje Babiše. Tento střet odhalily orgány Evropské unie, které veřejně kritizujete, jakož i kritizujete z pozice radního Českou televizi z velké příchylnosti k „Bruselu“. Střet zájmů současného premiéra naopak popírá Andrej Babiš a někteří členové vlády, jejíž zájmy by, podle Vašich slov, měla ČT hájit. Splnění Vašeho požadavku by znamenalo, že by bez ohledu na skutečnost, veřejnoprávní televize zastávala stanovisko vlády proti nálezům orgánů Evropské unie a informovala by v rozporu s realitou. Tak by ČT zcela popřela úlohu, kterou mají plnit média v demokratickém státě.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu důrazně protestuje proti tomu, abyste se ve funkci předsedy Rady vměšoval do zodpovědnosti vedení ČT a prosazoval zásahy do programu, které se přímo dotýkají obsahové nezávislosti veřejnoprávní televize. Žádáme Vás rovněž, abyste se přestal vyjadřovat k personálním otázkám redakce ČT. Za zcela neakceptovatelné považuje Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu zpochybňování kvalifikace a profesionality renomovaných novinářů ČT, které jste nazval „kvazinovináři“. Rada ČT nemá ze zákona žádné pravomoci, které by ji, natož její jednotlivé členy, opravňovaly vyjadřovat se k práci redaktorů a hodnotit ji. Pokud to člen Rady nebo dokonce její předseda činí, flagrantně tím překračuje zákonem vymezené pravomoci člena Rady, vměšuje se do kompetence a zodpovědnosti vedoucích pracovníků ČT a ohrožuje nezávislost České televize.

Tento dopis je veřejným oficiálním stanoviskem Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu.

V Praze dne 22. prosince 2020

Michal Klíma

Předseda

www.ipi.media
www.czipi.cz
[email protected]

Na vědomí:

Barbara Trionfi, předsedkyně, Mezinárodní tiskový institut

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]