Na Pražském hradě bývá panika a létají blesky většinou, když Miloš Zeman něco provede, někdo si ho dovolí kritizovat, nebo dokonce žalovat. Anebo když někdo kritizuje Rusko a Čínu. Dnes je to jinak. Dnes je na Hradě panika kvůli limuzínám, SUV a neprůstřelnému autu, které se rozhodli obyvatelé Pražského hradu nakoupit.

Zakázka má hodnotu 50 milionů korun. Za ty má Pražský hrad získat jedno neprůstřelné auto, dvě SUV a osm luxusních limuzín se zrychlením do 4,8 s na rychlost 100 km/h. Nebylo by to nic moc divného. Miloš Zeman je v pokročilém věku a ačkoliv jeho Ovčáček a lékaři tvrdí, že je ve skvělé kondici, nepůsobí tak. Nebylo by tak zvláštní, že potřebuje pohodlný vůz ke svým výjezdům po republice. I balistická ochrana vozu by se dala pochopit.

Jenže Jiří Ovčáček podstatnou část své dnešní pracovní doby věnuje tomu, že ujišťuje národ v tom, že Zeman nehodlá ze zapůjčeného superbu přesednout do větší a luxusnější limuzíny. „Pan prezident bude samozřejmě nadále využívat vozy Škoda,“ píše Ovčáček na Twitteru. „Český prezident bude dál využívat česká auta! Pan prezident jezdí ve vozech zapůjčených společností Škoda Auto. Na tom se nic nezmění,“ napsal o několik hodin dříve. Dosud ale nikde nevysvětlil, k čemu jsou tedy limuzíny a neprůstřelné auto určeny a kdo s vozy bude jezdit.

Proč ta panika? Proč nedokáže Hrad alespoň v nákupu služebních aut podat normální a srozumitelné vysvětlení? Také v tomto případě platí, že kdyby Ovčáček řekl, že auta jsou určena pro prezidenta, jeho ochranku a například kancléře bez prověrky Mynáře, mělo by téma podstatně menší ohlas a bylo by to o dost méně trapné.

Jenže Ovčáček to neudělal. A tak nezbývá než se ptát, proč právě teď potřebuje Hrad neprůstřelné auto? A pro koho je osm luxusních limuzín, když ne pro prezidenta? Proč pracovníci Hradu potřebují ke své dopravě taková auta? A proč za tyto vozy mají daňoví poplatníci zaplatit padesát milionů korun?

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora