Rodinná firma: Přemek Podlaha nového tisíciletí

(Zbyněk Pecák)

FOTO: Zbyněk Pecák

Já prostě nemůžu mít šéfa,“ říká Pavel Kutil Zeman, důstojný nástupce Přemka Podlahy v oblasti (nejen) televizního kutilství. Na rozdíl od pana Podlahy, který byl kutilským moderátorem, je Pavel Kutil Zeman profesionálním kutilem. A jak to tak ze života a rozsahu jeho kutilské agendy vyplynulo, do rodinného kutilství se zapojila i jeho paní, která také fotí, píše a výtvarničí a řeší i produkci, protože na Pavlovi je vidět, že stačí poměrně málo, aby zvýšil hlas – což při jednání s partnery a administraci smluv nevede k nejlepším výsledkům. A protože Pavel je mistr dřeva, tak se jeho syn u něj učí klasicky „po tovaryšsku“ dřevo a studuje na strojaře. Aby v kutilství byl i někdo přes kov.

Pavel Kutil Zeman se narodil v tak intelektuálně nabité a (bez ironie) respektuhodné rodině, že od nejútlejšího dětství chtěl dělat se dřevem. A fotit. Jeho otec Rudolf Zeman byl za komunismu význačný disident-intelektuál, a dokonce je z doby, kdy byl komunisty vězněn, i v písni – přímluvné modlitbě – disidentského faráře Sváti Karáska: „V Praze-Ruzyni nejsou sami / s panem Zemanem a Rumlem je tam Bůh.“ Po revoluci byl pan Zeman kromě „veřejného intelektuála“ syndikem Syndikátu novinářů či šéfredaktorem Lidových novin. V době, kdy nebyl internet a média měla řádově vyšší význam než dnes.

Máti Pavla Kutila je významná spisovatelka knih (nejen) pro mládež Markéta Zinnerová a málokdo ze starší generace nezná její seriál a knihu Tajemství proutěného košíku. Pavel se šel vyučit lesním dělníkem. Když o dvacet let později ve svém kutilském videu ukazoval sám na sobě, že ochranné kalhoty pro motorovou pilu skutečně chrání, uchopil pilu zcela profesionálně, řízl se s ní do nohy také zcela profesionálně a kalhoty profesionálně vydržely. Přiznávám, že bych se fakt bál. Pavel Kutil se nebál.

Dřevo a sen o focení

Pak se ještě vyučil truhlářem, aby měl to dřevo „fakt zmáknutý“, a pracoval v několika truhlárnách, kde tu dříve, tu později narazil na to, že se šéfem, který je debil, nelze spolupracovat. Už ale byla revoluce, podnikatelské prostředí, a Pavel i fotil. A pak se shodou náhod dostal do redakce časopisu Praktik o nábytku a vestavbách, ukázal…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články