Premiér Babiš je ve střetu zájmů, potvrdil senát

Premiér Andrej Babiš (print screen FB Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: print screen FB Andreje Babiše

Premiér České republiky Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmu. Uvedl to dnes Senát Parlamentu ČR. Potvrdil tak závěry dočasné senátní komise, která posuzovala unijní audity ohledně Babiše a dotací pro holding Agrofert. Senát vyzval Babiše a vládu, aby střet zájmů vyřešili. Babiš ale uvedené zjištění odmítá.

Komise senátu dospěla k závěru, že premiér České republiky je i nadále osobou, která ovládá holding Agrofert a další obchodní korporace, i když je v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Podle senátní komise nevyhověl požadavkům českého zákona o střetu zájmů a zejména finančního nařízení Evropské unie. „Naplňuje tak svým postavením povahu střetu zájmů,“ stojí v závěru komise, s nímž senátory seznámil její předseda Zdeněk Nytra (ODS).

Horní komora parlamentu, v níž má většinu opozice, navíc podpořila červnový postoj Evropského parlamentu k obnovení Babišova vyšetřování. Obnovu trestního řízení v kauze Čapí hnízdo tehdy přivítali i někteří evropští poslanci. Rozhodl o ní nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poté, co dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch trestní stíhání Babiše zastavil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]