Je patrné, jak jsou slova prezidenta Zemana, že by mohl zastavit jeho stíhání, Babišovi nepříjemná. Abolice vyžaduje kontrasignaci premiéra, což už dříve odmítal. Ústava však umožňuje, aby podpisem pověřil jiného člena vlády. Spasila by ho před soudem ministryně Benešová?
[ctete postid=“269681″ title=“Další nestandardní tah. Zveřejnění Šarochova usnesení je nezákonné“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Čapí-hnízdo-FB-385×230.jpg“ excerpt=“Městské státní zastupitelství v Praze zveřejnilo usnesení státního zástupce Šarocha, “ permalink=“https://www.forum24.cz/dalsi-nestandardni-tah-zverejneni-sarochova-usneseni-je-nezakonne/“]269681[/ctete]
O abolici jakožto ústavním nástroji, kterým může prezident Zeman udržovat premiéra Babiše v jistém stadiu bdělosti a povolnosti vůči jeho zájmům, se spekulovalo už dřív. Zeman nyní potvrdil, že nešlo o jalové drby a pomluvy, ale o reálný scénář. Babiš si toho byl dobře vědom. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč prezidentovi neodporoval a nechal si i v umělé vládní krizi kolem ministra kultury vnutit roli submisivního pošťáka, nikoli suverénního ústavního činitele.
Ochrana státních zástupců?
Explozivní Zemanovo přiznání, že je připravený v případě potřeby zastavit stíhání premiéra Babiše, je dalším dílem absurdního divadla, kdy si pražští státní zástupci až po čtyřech letech vyšetřování udělalo jasno, co je malý a střední podnik s nárokem na dotaci.
Prezidentův velikášský projev spustil lavinu odmítavých reakcí a zaskočil i některé jeho podporovatele. V první řadě samotného Babiše, který se takto octl v prekérní situaci. Jeho mocenský spojenec dává jasně najevo, že v této zemi neplatí spravedlnost pro každého, a premiéra v čele slabé vlády závislé na vůli komunistů si navíc podobnými kroky příliš uvazuje k noze.
Neuvěřitelnému výroku nasadil korunu mluvčí Ovčáček, který zcela vážně tvrdí, že tak chce hlava státu ochránit dva „odvážné“ státní zástupce před údajným nátlakem oponentů. Především by ochránil Babiše před posouzením jeho sporného případu nezávislým soudem, kde skončila řada politiků kvůli mnohem menším potenciálním proviněním.
Babiš na tuto nevyžádanou iniciativu reagoval rozladěně. „Vyjádření pana prezidenta k abolici je zbytečné, protože si myslím, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečné vášně a není namístě,“ napsal, a zároveň protismyslně vyzval, aby to žádní politici nekomentovali a nechali konat justici.
Totálně bych se zkompromitoval
Dříve se premiér k této eventualitě vyjadřoval mnohem jednoznačněji. Jistě proto, že v té době nebyl přímo konfrontován s prezidentovou aktivitou. Letos v únoru odpověděl na interpelaci poslankyně Marie Kovářové (STAN).
„Již v říjnu loňského roku jsem v televizi Prima jasně prohlásil, že by bylo absurdní, abych zastavení trestního stíhání jakožto předseda vlády kontrasignoval, popřípadě pověřil jiného člena kabinetu. Doslova jsem řekl: ‚Totálně bych se takovým krokem zkompromitoval. Navíc bych uznal, že mám nějaký problém, což není pravda.‘ Na tomto mém stanovisku se nic nezměnilo,“ napsal.
Dnes reaguje o poznání vyhýbavěji. Chová se tak, že mu už nic nehrozí, což podpořil dalšími výroky v médiích. „To určitě nebude třeba, žádný trestný čin se nestal,“ odvětil na dotaz deníku Právo, zda by abolici přijal a podepsal (kontrasignoval). To není nátlak na nejvyššího státního zástupce?
Také platí, že mocenské duo Zeman-Babiš si s konzistencí svých myšlenek hlavu příliš neláme. Oba je mění ze dne na den podle situace v duchu prezidentova hesla „jen blbec nemění své názory“. Ostatně i Zeman ještě loni v lednu v prezidentské kampani udělení abolice trestně stíhanému Babišovi zcela vylučoval. „A tento názor nezměním, protože bych se tím naprosto zesměšnil,“ zdůraznil.
Z těchto důvodů nelze přikládat slovům a slibům obou politiků velkou váhu. Pokud už toto téma Zeman poněkud absurdně otevřel, nelze dnes zcela vyloučit žádný scénář. Co se ještě může ve vývoji dotační kauzy Čapí hnízdo odehrát?
Čekání na Pavla Zemana
Do případu může vstoupit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nezřídka tak činí. Jen loni z 96 detailně zkoumaných kauz 35 znovu oživil, což je více než třetina. Nyní se mu nabízí tříměsíční lhůta na přezkum Šarochova rozhodnutí.
Může ho potvrdit, nebo zrušit a vrátit městskému státnímu zastupitelství k novému projednání. Muselo by se však řídit právním názorem nejvyššího státního zástupce. Fakticky je schopen dosáhnout projednávání kauzy u soudu, kdyby shledal dostatečně pádné důvody a hlavně osobní odvahu.
Pokud by tak hypoteticky učinil, prezident Zeman tentokrát splnil svůj slib a udělil Babišovi abolici, nastalo by pro premiéra složité rozhodování. Jistě chápe, že by bylo skutečně za hranou, kdyby zastavení vlastního stíhání stvrdil svým podpisem on sám. Zvláště když podle Ústavy za rozhodnutí prezidenta v tomto případě odpovídá vláda.
Ústava však dává premiérovi možnost, aby kontrasignací abolice pověřil jiného člena vlády. Nelze uvěřit, že by Babiš na tuto možnost rezignoval a dobrovolně vystavil sám sebe i své nejbližší několikaletému soudnímu martyriu s nejasným výsledkem. Nepochybně by nabízenou šanci využil a delegoval podpis na někoho jiného.
Kdo by to vzal na sebe?
Jen stěží by se mohl v takovém případě pro větší „čistotu“ obrátit na svého koaličního partnera, jakkoli ministr vnitra Jan Hamáček projevuje dostatečnou pružnost. Šéf ČSSD navíc oznámil, že by případnou abolici považoval za nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem.
V táboře ministrů ANO by měl jeho šéf snazší volbu. Abolici by nepochybně podepsali všichni a rádi, přičemž někteří ještě raději. Nejlogičtější volbou je však její posvěcení rezortem spravedlnosti, který se přímo angažuje i v přípravě prezidentských amnestií.
[ctete postid=“269639″ title=“Zemanovo farizejství: Abolici odmítal, diktát justici považoval za drzost“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/09/Zeman-prezident-385×230.jpeg“ excerpt=“Skandální výrok prezidenta Zemana, že je připravený udělit Babišovi abolici, je “ permalink=“https://www.forum24.cz/zemanovo-farizejstvi-abolici-odmital-diktat-justici-povazoval-za-drzost/“]269639[/ctete]
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová už prokázala, že je pro premiéra Babiše trefou do černého. Po jejím nástupu došlo „shodou okolností“ ke zvratu v kauze Čapí hnízdo, kterou už v roce 2017 ještě jako poslankyně ČSSD ze Zemanova tábora veřejně zpochybňovala jako předvolebně účelovou „hru pseudomoralistů“. Není srozuměna ani s novelou zákona o střetu zájmů „lex Babiš“, kterou prezident Zeman na základě jejích podkladů v roli jeho poradkyně napadl u Ústavního soudu.
Bojovnice za zájmy oligarchů
Dnes ji premiér Babiš představuje jako „nestranickou bojovnici proti korupci“. Pro oligarchy s jeho minulostí i současností je k nezaplacení mít na své straně podobné typy politiků. Benešová se tak už jednou v roli ministryně spravedlnosti projevila v Zemanově loutkové vládě Jiřího Rusnoka v demisi.
Krátce před ukončením mandátu navrhla kvůli údajným procesním chybám zrušit rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který umožnil obnovení stíhání miliardáře a uhlobarona Pavla Tykače. Pokud by jí Nejvyšší soud vyhověl, případ by byl promlčen.
Tehdy ji Babišův tisk označil za „mafiánku“. Dnes se Benešová ke skandálnímu Zemanovu příslibu abolice, torpédujícímu základy právního státu, nevyjadřuje. A noviny vlastněné Agrofertem by ji musely za případné zastavení stíhání jejich majitele vykreslit jako neohroženou „bojovnici proti nátlaku ulice“.
Není divu, že Andrej Babiš prohlašuje, že to určitě nebude potřeba. A leccos pro to udělá.