Premiér Babiš má kromě vil ve Francii i byt na Floridě. V majetkovém přiznání o něm není ani zmínka

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Andrej Babiš vlastní kromě svých vil na Azurovém pobřeží také luxusní byt na Floridě ve Spojených státech. Nachází se nedaleko Zlaté pláže v Aventuře, což je předměstí Miami, kde si kupují byty bohatí lidé, často ruští zbohatlíci.

Babiš má svůj byt v rezidenci Bella Mare na ulici Island boulevard. Vlastnictví bytu je veřejně dohledatelnou skutečností, na což redakci FORUM 24 upozornil čtenář. Již v roce 2016 o nemovitosti v lukrativní oblasti na Floridě informoval deník Blesk. Cena bytu byla podle stránek Floridaparcels.com 1 815 000 dolarů, což je v přepočtu zhruba 40 miliónů korun, a Babiš si ho koupil v roce 2008.

()

Oficiálním vlastníkem bytu je firma Imoba, což je zkratka „Investice Moniky Babišové“. Smyslem firmy je zabezpečovat luxusní životní styl premiéra a jeho rodiny, jaký se v jeho médiích neukazuje. Vlastnictví luxusního bytu skrze firmu Imoba není nelegální, ale ukazuje, že v případě Andreje Babiše je povinnost majetkového přiznání, kterému se musí podřídit všichni politici, naprosto bezzubá.

Zatímco ostatní politici kupříkladu vyplňují, jaké vlastní nemovitosti, tak premiér uvádí podíly ve firmách. Není přitom téměř dohledatelné, o jaké se jedná majetky, neboť Babišových firem je kolem 300. Svěřenské fondy mu navíc pomáhají vytvořit falešný dojem, že nevlastní takřka žádné firmy. Přitom může veškerým majetkem disponovat a z hospodaření firem má zisk. Andrej Babiš se sice nyní angažoval při zastavení růstu platů ostatních politiků, jeho příjmy jsou ovšem nejméně o tři řády vyšší.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]