Premiér Babiš mluví o summitu EU jako oběť situace. Nedohodne nic

Andrej Babiš na summitu EU (repro EU)

Andrej Babiš na summitu EU | FOTO: repro EU

Premiér Andrej Babiš vystoupil na tiskové konferenci během summitu EU v Bruselu, kde se momentálně jedná o evropském rozpočtu. Před novináři působil unaveně a jako člověk, který je z průběhu schůze překvapen. To také několikrát zopakoval.

„Jak se dalo čekat, jednání je náročné,“ prohlásil hned zpočátku Babiš a dodal, že se jednalo zatím sedm hodin. „Samozřejmě ty názory jsou i na tu výši toho fondu obnovy diametrálně odlišné,“ řekl český premiér.

Babiš popsal, že se podle jeho názoru mělo nejprve dokončit jednání o Víceletém finančním rámci pro roky 2021–2027. Česká strana byla podle něj ujišťována o tom, že s výší fondu obnovy, což je objem peněz, který bude věnován na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, nikdo nemá problém, nyní se ale ozvala i kritika. „Hlavně jižní státy spěchají na ty peníze,“ uvedl Babiš s tím, že „to vypadá na dlouho“.

Předseda vlády také novinářům řekl, že jednání je pro jeho kolegy velice důležité, a doplnil to několika informacemi, které podle něj důležitost dokládají: „Paní dánská premiérka odložila svatbu, dva premiéři slaví narozeniny,“ sdělil Babiš.

Premiér s připravovaným fondem obnovy nesouhlasí, protože by měl více pomáhat státům s vyšší nezaměstnaností. „Já jsem byl první v Evropě, který kritizoval kritérium nezaměstnanosti,“ prohlásil. Země se podle něj budou vymlouvat na nezaměstnanost z předchozích let. „Komise přišla s novým návrhem, který pro Českou republiku znamená plus 2,4 miliardy euro,“ připustil Babiš.

„Jsem překvapen z toho… Já jsem si myslel, že jsme upozorňovali, že pokud se máme setkat fyzicky a řešit to, je nutné domluvit ten objem,“ popsal Babiš své pocity z toho, že zástupci členských států jen těžko hledají dohodu.

Babiš několikrát zopakoval, že jsou pro něj vyjádření na summitu překvapením, zjevně se tedy nezúčastnil žádných bilaterálních či neformálních jednání, která se konala v předchozích týdnech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]