Premiér Babiš najednou objevil živnostníky. Proč nesníží byrokracii všem?

Ministryně financí Alena Schillerová, premiér Andrej Babiš a předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek  (ČTK)

Ministryně financí Alena Schillerová, premiér Andrej Babiš a předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek | FOTO: ČTK

Andrej Babiš náhle obrací pozornost k živnostníkům. Těm nejmenším chce umožnit jednu platbu odvodů paušální částkou a snížit jim tak byrokracii. V pojetí marketingového hnutí ANO jde ovšem jen o vějičku, která zdaleka neřeší celkovou zátěž v podnikání.

Ministryně financí Alena Schillerová (ČTK)

Hlavním mediálním výstupem ideové konference bezideového hnutí ANO bylo avízo, jak vláda uleví živnostníkům. Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by jim tak administrace s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly.

Kopírování konkurence jako program

„Musíme vytvořit podmínky, abychom jim zjednodušili podnikání,“ uvedla Schillerová. Novinku by mohli využít malí podnikatelé s ročním obratem do jednoho milionu korun, což je limit pro povinnou platbu DPH. Nesměli by tedy být jejími dobrovolnými plátci. To na první pohled vypadá dobře.

Svým způsobem je ovšem fascinující bezkoncepčnost ANO, které vyzobává jednotlivé body programu ostatních stran, ať už je to ČSSD (slevy jízdného, obědy pro školáky zdarma, skokové zvyšování minimální mzdy), KSČM (zdanění církevních restitucí) nebo v tomto konkrétním případě ODS. Zamíchá to do jednoho kotle a tváří se, že je „hnutím pro všechny“.

Každé omezení zásahů státu do podnikání je vítáno. Po pěti letech narůstající státní represe to vypadá jako signál, že si Babišovo hnutí povšimlo, že podniká také někdo jiný, než mamutí firmy čerpající obří dotace a daňové úlevy. Jenže v tom je právě problém věrohodnosti tohoto kroku a ďábel je vždy ukryt v detailu.

Ďábel ukryt v detailu

Schillerová něco veřejně vyhlásí, ale detaily už nesdělí. Když před časem s velkou pompou vyhlašovala něco podobného, že malí podnikatelé, kteří si nechtějí pořizovat EET, budou moci platit paušální daň, vymyslel její úřad tak náročné papírování, že tento nápad skončil fiaskem. Téměř nikdo paušální daň nevyužil.

Nikdo zatím neví, jak by byla paušální úhrada odvodů vysoká. To může být málo atraktivní pro malé podnikatele ve ztrátě nebo pro ty, kteří díky uplatnění daňových paušálů a odpočitatelných položek dnes neplatí žádnou daň a už nyní žádnou náročnější administrativu nemají. Pro ně by se nic zásadního neměnilo a řada z nich by na tom dokonce mohla být hůř, než dnes.

Proto je klíčové nastavení parametrů, o kterých dnes nikdo nic neví, a zkušenosti s úředníky ministerstva financí spíš velí k předběžné opatrnosti. Navíc reakce koaliční ČSSD je zatím velmi zdrženlivá. Pokud by ovšem vláda myslela změnu kurzu vůči malým a středním podnikatelům vážně, musela by svůj přístup změnit mnohem hlouběji, a tady jsou důvody ke skepsi skutečně značné.

„Uspěšné“ EET pokračuje

Ministryně financí Alena Schillerová na jedné straně vyhlašuje záměr ulevit nejmenším podnikatelům, ale druhým dechem vychvaluje „úžasné“ výsledky EET, představující zvýšené povinnosti a náklady. Stále trvá na rozjezdu Ústavním soudem pozastavené třetí a čtvrté vlny EET, týkajících se stovek tisíc podnikatelů. Pokud tedy vůbec někdy nějaká úleva po živnostníky vstoupí v platnost, mezitím to mnozí zabalí.

Její argumentace o prospěšnosti on-line systému evidence tržeb, který v této podobě ve vyspělé západní Evropě neexistuje, není příliš průkazná. Růst daňových příjmů táhne aktivita podnikatelské sféry a spotřeba domácností. V době slušného hospodářského růstu, který dnes ovšem zpomaluje. Jediným věrohodným krokem by tedy bylo zrušení EET jako celku, což Andrej Babiš nikdy neudělá.

Státní represe stále sílí

Schillerová vykládá, jak jí leží podnikatelé na srdci, ale současně navrhuje zpřísnění použití sankcí až do výše půl milionu korun za nesprávně vyplněné a později dodané kontrolní hlášení DPH. Už tak rekordní počet kontrol EET chce nově posílit tajnými agenty Celní správy. Pokud by ANO myslelo podporu podnikatelům vážně, proč by se neměla týkat i plátců DPH, nejčastěji malých a středních firem?

Vstřícnější cestou by byl pravý opak toho, co Babišova vláda dělá. Zrušení kontrolního hlášení jakožto dalšího nákladného byrokratického nástroje, omezení drakonických sankcí a zvýšení limitu pro povinnou registraci DPH na dva miliony korun.

Podnikatelům by jistě také ulevilo, kdyby se snížil počet kontrol, když si dnes v mnoha firmách nejrůznější kontroloři, inspektoři a „tajní agenti“ doslova podávají dveře. Uvítali by snížení a zjednodušení povinného papírování, vyžadovaného státními institucemi.

Podnikatelům by velmi ulevilo snížení nákladů práce, které u nás patří k nejvyšším v Evropě, nikoli naopak prudké zvyšování minimální mzdy, které může v některých oborech ohrozit mnohé malé firmy. Nic takového vláda neplánuje.

Snížení byrokracie všem

Jak věřit vládě ANO, že myslí podporu malému podnikání vážně, když zároveň rozdává tučné daňové úlevy a dotace velkým firmám, zatímco živnostník na ně nedosáhne? Proč bojuje proti zastropování evropských zemědělských dotací, které není v zájmu velkých agrokoncernů, ale naopak malých rodinných farem?

Ministryně financí Alena Schillerová  (ČTK)

Je bohulibé, i když poněkud licoměrné, že hnutí ANO kopíruje návrh konkurence na sjednocení odvodů pro malé živnostníky. Jak se s tím ale rýmuje, že to byl právě Andrej Babiš v roli ministra financí, kdo zrušil pravicovou vládou připravený projekt Jednotného inkasního místa?

Jeho cílem bylo sloučit výběr daní, cel, sociálního a zdravotního pojištění do jednoho místa. Daňový poplatník by vyplňoval jen jeden formulář a odvedl by na jednom místě jednu platbu. Snížily by se tak náklady státu a byrokracie, což ušetří čas a peníze všem podnikatelům bez rozdílu.

Úleva živnostníkům je určitě na místě. Ale nikoli jen jako marketingový trik těkavého hnutí ANO bez programu, které se poohlíží po dalších důvěřivých voličích. Bylo by mnohem smysluplnější, kdy se stala součástí celkového snížení byrokracie všem malým a středním podnikatelům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]