Premiér Babiš pravil: Rozvolňovačky by mohly skončiť někdě kolem 25. května

Proč jsou zavřené hranice, když riziko nákazy řeší karanténa, nedokázal premiér Babiš v ČT vysvětlit. (Screenshot ČT)

Proč jsou zavřené hranice, když riziko nákazy řeší karanténa, nedokázal premiér Babiš v ČT vysvětlit. | FOTO: Screenshot ČT

Země nám již zase zežloutla řepkou, aby měly Babišovy chemické továrny z čeho vyrábět bionaftu. Mediální továrny našeho premiéra ale také jedou naplno. Lidové noviny a MF DNES se soustředily na pranýřování lidí, kteří projevili nesouhlas s přestřelenou mírou vládních zákazů, a spřátelená ČTK vydala průzkum krajně podezřelé agentury, o níž jsme nikdy před tím neslyšeli, že 70 procent Čechů schvaluje nošení roušek a skoro stejnému množství se líbí zákaz vycestování.

Vládní úředníci prohlašují v České televizi, že úspěch a efektivita vládních opatření je objektivním faktem, a veřejnoprávní televize jim nechává k této vlastní propagandě nerušený prostor. Lékaři, kteří upozorňovali na nesmyslnost vládních opatření a varovali před účelovým používáním statistik, dostali prostor až po desáté hodině večerní, jako by šlo skoro o porno.

Jediné obecně prezentované vysvětlení nižší míry závažnosti epidemie v Česku je hermetické uzavření země a nošení roušek. Jako by tu vůbec nebylo snadno viditelné srovnání, že průběh epidemie ovlivňuje celá řada faktorů a v mnoha oblastech jsou třeba Němci, Rakušané či asijské demokracie ve schopnosti bojovat s nákazou před námi. I bez roušek a zákazu vycestovat.

Zároveň již ale v Babišově propagandě probíhá i zpětný chod. To je novinka.

Věci se mění a Andrej Babiš se poprvé ozval jako zastánce ukončení nouzového stavu. A pře se o to dokonce se šéfem krizového štábu Janem Hamáčkem. Babiš nám to sdělil svým nezaměnitelným stylem, který bychom si už skoro zamilovali, kdyby ho používal jen neškodný komik.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Premiér pro Českou televizi pravil: „My byzme rádi s ministrem Havlíčkem vlastně to posunuli a uspíšili, aby vlastně ty poslední rozvolňovačky mohly přijít někdě 25.května. “ A také dodal, že lidem se už nezamlouvá, že má vláda příliš moci. Dokonce se prý už zeptal ministra zdravotnictví, jak je řešeno, když se třeba český občan chystá odcestovat natrvalo na Nový Zéland.

Máme tu tedy čerstvého obránce naší svobody: předsedu vlády, který se už už chystá sbírat u veřejnosti body za uvolňování šroubů, a přitom ještě stále důsledně sbírá body za jejich předchozí utahování.

Upřímně řečeno, je lepší, že se chce Babiš postavit do čela zmírňování našeho pobytu v klecích. Jen se zdá, že to nemyslí až tak vážně. Kupříkladu ho ještě nenapadlo, že zákaz vycestování je neústavní a povinné nošení roušek všude na veřejnosti je nesmyslné a ponižující. Ale je lepší, že jde nyní tímto směrem než opačným.

Vysvětlení je přitom jasné. Zatímco se nám před očima ukazují průzkumy, v nichž občané nadšeně podporují vládu a z Babiše se pomalu stává vítěz nad zlým virem, tak marketingové laboratoře předsedy vlády mají i jiné průzkumy, z nichž zjevně plyne, že roste nespokojenost až naprostý vztek širokých skupin lidí, kteří mají zničený život, práci a nesnášejí nedůstojné omezování svobody, které nemá žádný jiný důvod, než je demonstrace státní moci.

Jistě, je tu velká část veřejnosti, které se utahování šroubů líbí. Pro ně platí věta Benjamina Franklina: „Ti, kteří vymění své základní svobody za trochu dočasného bezpečí, si nezaslouží ani bezpečí, ani svobodu.“ Naším klíčovým problémem ovšem je, že je tu také relevantní část společnosti, která si svobodu zaslouží. Jen má značnou potíž prosadit své hledisko a svá práva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]