Premiér Babiš promarnil příležitost zbavit maturanty zbytečného stresu

Premiér Andrej Babiš  (ANO)
 (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

V Česku dnes není prakticky nikdo, kdo by nebyl současnou pandemií alespoň nepřímo postižený, a ani žáci a studenti nejsou žádnou výjimkou. Zlepšení epidemiologické situace je nyní v nedohlednu a zdaleka nejhůře to mezi studujícími samozřejmě odnášejí ti, kteří jsou nyní v posledních ročnících základních a středních škol.

Zvláštní pozornost si rozhodně zaslouží letošní maturanti. Těm totiž ke stresu spojenému s časem před zkouškou dospělosti přibyla i nejistota ohledně toho, jak to vlastně všechno bude. Vláda ale aspoň zpočátku dávala najevo, že rozumí problémům svých občanů, včetně těch nejmladších, a dokáže ke ztíženým podmínkám studentů přihlédnout.

FORUM 24 (archiv)

Ostatně jsem nedávno zmiňoval, jak neuvěřitelně vstřícné dokáže být ministerstvo školství vůči studentům. Když už bylo každému jasné, že studenti, včetně maturantů, se do školních lavic jen tak nevrátí, velice originálním způsobem dokázali na ministerstvu školství zareagovat na ztížené podmínky při letošní organizaci maturit. Stejně jako loni se mají i letos maturity obejít bez slohových prací, což by bylo teprve podruhé od roku 1849, kdy byly v Českých zemích zavedeny maturitní zkoušky.

Babišův geniální nápad

Plán ministerstva ale není nic ve srovnání s naprosto geniálním nápadem premiéra Andreje Babiše. Představte si, že se před maturitou nemusíte vůbec ničeho obávat. Zdá se vám to nemožné? Pan premiér ukázal, že to možné je. Přišel totiž se skvělou myšlenkou úředních maturit. Studentům se pouze zprůměrují známky, a pokud s výslednou známkou nesouhlasí, mohou si zkoušku normálně udělat. Nikomu by nehrozil vyhazov a studentům by tak odpadl stres před maturitou, který bývá pro řadu z nich velkou zátěží. Premiér Babiš správně zdůrazňuje, že není nutné trápit studenty maturitou, když se na ni při pracovních pohovorech stejně nikdo neptá. Naopak velmi zklamal ministr školství Robert Plaga, který úřední maturity odmítá.

Spokojenost studentů musí být samozřejmě na prvním místě, a to i za cenu devalvace středoškolského vzdělání a rizika, že maturitní vysvědčení získá hodnotu cáru papíru. Maturitní zkouška je už jenom přežitek z dob dávno minulých. Zároveň si ale myslím, že Babiš mohl projevit mnohem větší empatii a jít ve svém snažení ještě dále. U úředních maturit apeluje Babiš na vzájemné pochopení. To je samozřejmě správně. Jak k tomu ale přijdou ti, co dělají např. různé praktické zkoušky či autoškolu?

Křest knihy Pavla Šafra Češi mezi pravdou a lží (Roman Černý)

Mohl by třeba umožnit lidem udělat si autoškolu za odsezení hodin teorie anebo výuční list za sledování práce v dílně. A také by nebylo od věci ulevit i studentům vysokých škol a zrušit alespoň letos i státnice a obhajoby závěrečných prací. I vysokoškolští studenti toho mají moc a musí čelit obrovskému stresu. A podobných případů, kdy zkoušky představují pro lidi obrovskou zátěž, by se dalo najít daleko více. Je skutečně potřeba být konzistentní a pamatovat na všechny lidi, kteří zažívají stres!

A obrovské zklamání na závěr

Nakonec nezklamal jen ministr školství, ale i premiér Babiš, který svoji snahu zbavit studenty stresu z maturit vzdal. Nejprve ustoupil z původního plánu, když přišel s návrhem tří druhů maturit: normální, zlehčené a úřední. Normální měla proběhnout podle původního plánu MŠMT a určena měla být těm, co chtějí studovat na vysokých školách. Lehčí verze maturity měla být pro ty, co už dále studovat nechtějí. A konečně úřední maturita by podle jeho návrhu byla jen pro studenty pracující v nemocnicích. Když už, tak aspoň mohl udělat maturitu více variabilní. Z více míst zaznívala naprosto oprávněná kritika malého výběru možností. Tři možnosti jsou opravdu málo.

Premiér Babiš však bohužel ustoupil i od tohoto návrhu. Další den pak otočil a tvrdil, že návrh byl pouze teoretický a nebyl dobrý. Dohodnuté bylo nakonec posunutí státní části maturit o tři týdny. Úřední maturitu mají dostat jen ti studenti, co pomáhali aspoň 160 hodin ve zdravotnictví či sociálních službách. Pro drtivou většinu maturantů se tak kromě posunutých termínů prakticky nic nemění. Premiér Andrej Babiš velmi zklamal a promarnil se svojí vládou jedinečnou příležitost zapsat se do historie a zbavit alespoň všechny maturanty zbytečného stresu.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Autorem je europoslanec a místopředseda KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]